Czy od wartości umundurowania służbowego wydanego pracownikowi recepcji nalicza się składki na ZUS i podatek dochodowy?

Odpowiadając krótko: jeśli ubiór służy tej osobie tylko w miejscu pracy i noszenie go należy do służbowych obowiązków, to jego wartość nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, podlegającego opodatkowaniu i oskładkowaniu.

[srodtytul]Ubiór zakładowy bez PIT...[/srodtytul]

Pojęcie przychodu ze stosunku pracy zawarte w art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.[/link], dalej updof) jest bardzo pojemne. Obejmuje oprócz wszelkich wypłat pieniężnych również m.in. wartość nieodpłatnych świadczeń. Nie wszystko jednak, co stanowi przychód z etatu, podlega od razu obłożeniu podatkiem dochodowym. Niektóre rodzaje przychodów są z niego zwolnione.

Wśród nich jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalent pieniężny za ten ubiór (art. 21 ust. 1 pkt 10 updof). Jaka odzież jest więc ubiorem służbowym? Zacznijmy od munduru.

[srodtytul]Mundurem jest ubiór lub [/srodtytul]

jego części służące oznaczeniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo służby (art. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3B270CECECAC522F062F2982C45E97D1?id=75771]ustawy z 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach, DzU nr 31, poz. 130 ze zm.).[/link] Noszą go policjanci, żołnierze, strażnicy miejscy czy kolejarze, bo taki obowiązek nakładają na nich ustawy i rozporządzenia.

Jednak konieczność wkładania do pracy stroju służbowego dotyczy również pracowników wielu innych branż, a nie tylko funkcjonariuszy. Wiąże się to najczęściej z przepisami z zakresu bhp i obowiązkiem zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej i ochronnej (uniform, fartuch, kamizelka odblaskowa) oraz ze specyfiką zawodu i rodzajem wykonywanej pracy, np. pracownicy hoteli, zakładów pogrzebowych, stacji benzynowych, kelnerzy, ochroniarze.

[srodtytul]...i cech osobistych [/srodtytul]

Obowiązek chodzenia w służbowym ubraniu najczęściej wynika z wewnętrznych uregulowań: uchwał, zarządzeń kierownictwa, regulaminu pracy bądź umów o pracę. Ubranie takie spełnia funkcje reprezentacyjne, reklamowe, identyfikujące. Pracodawca albo sam kupuje i przekazuje odzież pracownikowi, albo też wypłaca ekwiwalent pieniężny, aby pracownik dokonał zakupu stosownej garderoby we własnym zakresie.

Aby można było mówić o odzieży służbowej, musi ona mieć kilka cech. Przede wszystkim powinna być używana w godzinach pracy, co oznacza, że pracownik nie może przystąpić do swoich zajęć, nie mając na sobie firmowego ubrania.

Ponadto musi być ono związane z charakterem pracy, tzn. jego rodzaj, znaki szczególne (logo, marka, krój, fason, zestaw kolorystyczny itp.) uniemożliwiają noszenie poza pracą, prywatnie. Zatem powinno być na tyle charakterystyczne, że utożsamia pracownika z konkretną firmą, specjalnością, zawodem i nie nadaje się do celów osobistych.

Wartość takiego ubrania służbowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli zatem umundurowanie pracownika recepcji wynika z wewnętrznych postanowień pracodawcy i jest pozbawione cech osobistych, to korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 10 updof.

[srodtytul]Składek też nie ma[/srodtytul]

Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wyłączona jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), którego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalent pieniężny za ten ubiór.

Tak stanowi § 2 ust. 1 pkt 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BFF9DF6FF6B09733C11A607056F57941?id=77617]rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link]. A więc treść zwolnienia składkowego jest taka jak podatkowego.

Tu również warunkiem jest używanie odzieży służbowej na polecenie pracodawcy, w ramach obowiązków.