Niektórzy podatnicy świadczący samodzielnie np. usługi rozliczane w formie karty podatkowej otrzymują propozycje rozpoczęcia dodatkowej działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej. W praktyce powstają jednak wątpliwości, czy również po przystąpieniu do spółki taki przedsiębiorca będzie mógł dalej korzystać z karty przy rozliczaniu prowadzonej indywidualnie działalności.

Z prawnego punktu widzenia [b]spółka jawna jest odmianą spółki osobowej, która prowadzi przedsiębiorstwo zarobkowe. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentowania.[/b]

Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to spółka jawna nie jest objęta obowiązkiem podatkowym. Obowiązek ten obejmuje wspólników spółki, a źródłem przychodów jest prowadzona przez nich działalność gospodarcza. Wspólnicy, mający z mocy ustawy prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki, w istocie wykonują działalność gospodarczą z punktu widzenia regulacji dotyczących podatku dochodowego.

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą osoby fizycznej należy rozumieć nie tylko działalność wykonywaną samodzielnie, np. w formie jednoosobowej działalności osoby fizycznej, ale również w formie spółki osobowej, w tym jawnej.

Warunki uprawniające do korzystania z karty podatkowej zostały określone w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77426]ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym[/link]. Zgodnie z nimi opodatkowani w formie karty mogą być podatnicy, którzy m.in. wykonują tylko określone w tej ustawie rodzaje działalności gospodarczej. Nie mogą oni prowadzić, poza jednym z tych rodzajów działalności, innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

[b] Organy podatkowe stoją zatem na stanowisku, że przepisy nie dopuszczają możliwości prowadzenia przez podatnika kolejnej działalności w ramach spółki jawnej przy jednoczesnym zachowaniu prawa do opodatkowania indywidualnej działalności w formie karty podatkowej[/b].

Taki pogląd wyrażono m.in. [b]w interpretacji indywidualnej Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grudnia 2008 r. (IPPB1/415-1073/08-2/PJ)[/b].

Oznacza to, że rozpoczęcie działalności w ramach spółki jawnej wywiera taki skutek, że przedsiębiorca traci prawo do opodatkowania kartą podatkową przychodów osiąganych z działalności prowadzonej samodzielnie.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Stanisław świadczy usługi ślusarskie. Z urzędem skarbowym rozlicza się w formie karty podatkowej. Krewni przedsiębiorcy zaproponowali mu rozpoczęcie wspólnej działalności w ramach spółki jawnej. Dla pana Stanisława byłaby to zatem już kolejna działalność gospodarcza. Gdyby zgodził się na propozycję krewnych i został wspólnikiem spółki jawnej, to nie mógłby już korzystać z karty podatkowej przy rozliczaniu przychodów z usług ślusarskich, które świadczy samodzielnie. [/ramka]