Zwolnienie do 380 zł obejmie świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wypłacone w gotówce nie tylko po 22 sierpnia (wtedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy o PIT), ale wszystkie, które pracodawca przyznał zatrudnionym od początku tego roku. Jest to możliwe dlatego, że wspomniane przepisy wchodzą w życie z mocą wsteczną.

Warto jednak pamiętać, że pracodawca jako płatnik, jeśli przyzna świadczenie socjalne w gotówce przed 22 sierpnia, to będzie zobowiązany potrącić zaliczkę na podatek od całej kwoty, a zwolnienie uwzględnić przy przekazywaniu następnych świadczeń z funduszu w tym roku bądź – przy braku takich świadczeń – dopiero w rozliczeniu rocznym.

Przypomnijmy, że zmiana w ustawie o PIT ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od początku tego roku, a zatem również do świadczeń pieniężnych, od których podatek został już potrącony. W tym przypadku po stronie pracowników może powstać nadpłata. Wydaje się, że kwota faktycznie należnego podatku powinna zostać wyliczona z uwzględnieniem znowelizowanych przepisów, a zatem bez wliczania do podstawy opodatkowania kwot wypłaconych pracownikowi w roku 2009 do wysokości 380 zł.

Jeżeli kwotę tę zaliczono już do składników wynagrodzenia, to suma wpłaconych zaliczek przewyższy kwotę podatku, jaki jest należny z tytułu osiągniętego w 2009 roku dochodu. W takiej sytuacji powstanie nadpłata. Z tego powodu pracownik będzie mógł się domagać zwrotu stosownej części uiszczonego uprzednio w formie zaliczek podatku w deklaracji rocznej.

W związku z tym, że pracodawca nie może korygować zaliczek w trakcie roku, będzie obowiązany rozpoznać prawidłową wartość przychodu, jednak dopiero w momencie przygotowania dla pracownika informacji PIT-11 za rok 2009 (chodzi tu o kwotę przychodu, która nie uwzględnia otrzymanego świadczenia zwolnionego z podatku).

Ze względu na fakt, że w ciągu roku zostały pobrane przez płatnika zaliczki w wysokości większej od należnej, przy rozliczaniu podatku rocznego (do końca kwietnia 2010 r.) u podatnika powstanie mniejsza dopłata do rocznego podatku lub większy zwrot od fiskusa.

[i]Podstawa prawna:

– art. 1 b) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E826CBC58F3766B46EE1D7B27B266526?id=320792]ustawy z 17 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU nr 125, poz. 1037)[/link][/i]