Jego wartość, określona w umowie spółki jawnej, stanowiąca podstawę ustalenia udziału kapitałowego, jest – w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) – przychodem z działalności gospodarczej wnoszącego wkład do spółki.
[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 25 czerwca 2009 r. (nr IPPB1/415-288/09-2/AG)[/b].
Podatnik (przedsiębiorca), który wystąpił o interpretację, chciał wiedzieć, czy wnosząc znak towarowy jako wkład niepieniężny do spółki jawnej, uzyska przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Znak ten jest objęty prawem ochronnym na podstawie decyzji wydanej przez Urząd Patentowy i nadaje się do gospodarczego wykorzystywania.
Obecnie podatnik uzyskuje przychody z udzielenia licencji na korzystanie z tego znaku. W planach ma jednak zawiązanie spółki jawnej, do której zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci znaku towarowego po jego wartości rynkowej. Spółka potraktuje znak jako wartość niematerialną i prawną i będzie udostępniała go innym podmiotom na podstawie umowy licencyjnej. Przedsiębiorca rozważa także możliwość niezaliczenia przez spółkę jawną otrzymanego znaku towarowego do wartości niematerialnych i prawnych i jego sprzedaż innemu podmiotowi.
Według przedsiębiorcy, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 updof, za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. A skoro tak, to wniesienie aportu do spółki osobowej, np. jawnej, nie stanowi w świetle powołanego przepisu źródła przychodu w podatku dochodowym.
Opinii tej nie podzielił jednak fiskus. Powołał się przy tym na art. 4 § 1 kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym spółka jawna jest spółką osobową, która może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. [b]Wniesienie zaś do spółki osobowej wkładu niepieniężnego powoduje przeniesienie własności rzeczy lub prawa będącego przedmiotem wkładu na spółkę. Bo na mocy art. 50 k.s.h. wnoszący wkład otrzymuje udział kapitałowy równy wartości wkładu ustalonego w umowie spółki, który stanowi podstawę do określenia praw lub obowiązków wspólnika.[/b] Z punktu widzenia prawa cywilnego dochodzi zatem do odpłatnego zbycia rzeczy lub prawa. Ponieważ spółka jawna nie ma podmiotowości prawnej odrębnej od wspólników, nie jest podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Podmiotami takimi są natomiast wspólnicy takiej spółki.
W ocenie fiskusa wniesienie wkładu do spółki jawnej w postaci znaku towarowego w zamian za udział kapitałowy stanowi odpłatne zbycie tego znaku, a jego wartość – w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 updof – stanowi przychód z działalności gospodarczej wnoszącego wkład do spółki.