Przedstawicielem podatkowym może zostać osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej posiadająca siedzibę na terytorium kraju. Może nim być również osoba fizyczna. W tym wypadku konieczne jest jednak posiadanie przez nią stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski.
Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na ustanowienie przedstawiciela, powinien sprawdzić, czy kandydat spełnia odpowiednie warunki. Kandydat może zostać przedstawicielem, gdy m.in. jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i przez ostatnie 24 miesiące terminowo rozliczał VAT oraz inne podatki stanowiące dochód budżetu państwa.
Podatnik decydujący się na ustanowienie przedstawiciela podatkowego powinien mieć umowę. Powinny się w niej m.in. znaleźć nazwa lub imię i nazwisko podatnika, adres jego siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności albo miejsca zamieszkania za granicą.
Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172973]rozporządzenie ministra finansów z 16 kwietnia 2004 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego (DzU nr 66, poz. 609)[/link]