Można wtedy uniknąć ograniczeń w odliczeniu VAT, jakie przewidują przepisy polskiej ustawy o VAT. Te nie są korzystne dla leasingu samochodów osobowych. Leasingobiorcy przysługuje bowiem odliczenie tylko 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności, nie więcej niż 6 tys. zł (art. 86 ust. 7 ustawy o VAT), a usługa leasingu jest opodatkowana jedną z najwyższych stawek w Unii Europejskiej (22 proc.).

Miejscem świadczenia usługi leasingu (operacyjnego) środków transportu (w tym samochodów osobowych) jest państwo leasingodawcy – to, w którym ma on siedzibę bądź stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi, a w razie braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania (art. 27 ust. 1 i art. 27 ust. 4 pkt 6 ustawy o VAT).

Potwierdzają to wyjaśnienia[b] Izby Skarbowej w Warszawie z 7 lipca 2008 r. (IPPP1/443-817/08-4/GD):[/b] „Przedmiotem umowy są samochody osobowe. W ocenie wnioskodawcy (...) umowa leasingu spełnia warunki umowy leasingu operacyjnego, który w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest świadczeniem usług. Leasingodawcą jest spółka X. Jest ona spółką utworzoną zgodnie z prawem Republiki Federalnej Niemiec; jej siedziba mieści się na terenie Republiki Federalnej Niemiec. X nie prowadzi w Polsce działalności za pomocą stałej placówki i nie planuje utworzenia biura lub stałej placówki.

Zgodnie z powyższym miejscem świadczenia przedmiotowej usługi będzie terytorium Niemiec, a usługa (...) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski”.

[ramka][b]Przykład[/b]

Spółka zawarła umowę leasingu samochodu osobowego z firmą z Niemiec. Miejscem opodatkowania tej usługi będą Niemcy. Niemiecki leasingodawca będzie wystawiał dla polskiego leasingobiorcy fakturę za czynsz z niemieckim VAT (ze stawką 19 proc.). Spółka będzie mogła występować z wnioskiem o zwrot zapłaconego niemieckiego podatku, zgodnie z niemieckimi przepisami, do niemieckiego urzędu skarbowego. W ten sposób niemiecki podatek będzie dla polskiego leasingobiorcy neutralny. Wysokość zwrotu nie będzie ograniczona (podczas gdy zgodnie z polską ustawą o VAT prawo do odliczenia jest w tym wypadku ograniczone). [/ramka]

Leasingobiorca w Polsce nie będzie miał obowiązku rozliczenia VAT od importu usług. Taki import nie wystąpi, bowiem miejscem opodatkowania usługi leasingu nie jest terytorium Polski, tylko kraj siedziby leasingodawcy.

Potwierdza to [b]interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z 16 października 2006 r. (PSUS/PP-OIO/443-178/06/ŁG/111314):[/b] „W przypadku leasingu operacyjnego środków transportu miejsce świadczenia ustala się w oparciu o ogólną zasadę wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu na terytorium Niemiec. Wobec tego spółka nie jest zobowiązana do naliczenia podatku VAT z tytułu przedmiotowej usługi leasingu operacyjnego”.