Wielu przedsiębiorców wytwarzających energię w ramach swojej działalności boryka się z wątpliwościami dotyczącymi obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Energia elektryczna jest bowiem wyrobem akcyzowym i podlega opodatkowaniu.
[srodtytul]Od czego jest danina[/srodtytul]
W przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania jest:
- nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
- sprzedaż energii elektrycznej, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na przesyłanie, dystrybucję lub obrót tą energią w rozumieniu prawa energetycznego, który wyprodukował tę energię, nabywcy końcowemu na terytorium kraju;
- zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję,
- zużycie energii przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tą energię;
- import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;
- zużycie energii przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.
Widać więc, że obowiązek uiszczenia podatku akcyzowego dotyczy również podmiotów nieposiadających koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, którzy wyprodukowaną w swoim zakładzie energię w całości zużywają na potrzeby własne. W takim wypadku wystąpi bowiem czynność opodatkowana podatkiem akcyzowym, a więc zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię.
[srodtytul]Przywileje z rozporządzenia[/srodtytul]
Poddając analizie jedynie przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=67777BC389D5FC4E31027D2648079033?id=296270]ustawy o podatku akcyzowym[/link], można by twierdzić, że przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną są w każdym wypadku zobowiązani do zapłaty podatku akcyzowego. Jednakże w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=16FFFB4DFF6C3EF85EB1560BF684E264?id=302698]rozporządzeniu z 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego [/link]zostały wprowadzone dodatkowe (inne niż w ustawie) zwolnienia od akcyzy wynikające z przepisów prawa Wspólnoty Europejskiej. Na gruncie przepisów przywołanego rozporządzenia [b]prawodawca zwalnia od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatora o mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej[/b], pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
[srodtytul]Konieczne warunki[/srodtytul]
Jeśli zatem przedsiębiorca wytwarza energię elektryczną we własnym generatorze, to może ona być zwolniona z podatku akcyzowego, jeżeli spełnione są następuje warunki:
- moc generatora nie przekracza 1MW,
- akcyza od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona w należnej wysokości,
- energia nie będzie dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, które służą do przesyłania energii elektrycznej.
Warunki te powinny być spełnione łącznie, należy więc rozumieć, że niespełnienie któregokolwiek z nich spowoduje utratę uprawnienia do korzystania ze zwolnienia.
[srodtytul]Kilka generatorów to nie przeszkoda[/srodtytul]
Gdy przedsiębiorca ma np. trzy generatory o mocy 0,7 MW każdy, to wciąż jest uprawniony do zastosowania zwolnienia z podatku akcyzowego. Prawodawca nie zastrzegł, aby wszystkie generatory łącznie nie przekraczały 1 MW, co pozwala, aby przedsiębiorca posiadał kilka takich urządzeń, a każde z nich nie przekraczało mocy 1 MW.
[srodtytul]Bez deklaracji[/srodtytul]
Ustawodawca nakłada na podatnika obowiązek uiszczenia akcyzy od wyrobów zużytych do wyprodukowania energii. Chodzi tu nie tylko o sytuację, kiedy sam przedsiębiorca, korzystając ze zwolnienia, płaci podatek akcyzowy od wyrobu energetycznego zużywanego w agregacie, lecz również przypadek, w którym przedsiębiorca nabywa dany wyrób energetyczny z akcyzą zapłaconą przez inny podmiot. Przykładowo, możliwe będzie skorzystanie ze zwolnienia, jeżeli w agregacie zostanie zużyty olej napędowy zakupiony na stacji paliw z zapłaconą akcyzą.
Pamiętajmy, że przedstawione warunki są jedynymi, jakie prawodawca nakłada na przedsiębiorców produkujących energię z agregatów prądotwórczych, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia od akcyzy. Zatem w tym przypadku nie mają zastosowania przepisy dotyczące obowiązku składania deklaracji podatkowych w przypadku zużycia energii elektrycznej.
[i]Autorzy są ekspertami w ECDDP sp. z o.o.[/i]