Przepisy ordynacji podatkowej nakładają na organ podatkowy obowiązek prowadzenia takiego postępowania wobec wszystkich osób mogących ponosić taką odpowiedzialność.
Zasady odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjnej określa art. 116 § 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z jego treścią osoby pełniące funkcje członków zarządu wymienionych w tym przepisie podmiotów za zobowiązania podatkowe spółki odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem.
Zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że na gruncie ordynacji podatkowej dłużnikiem jest co o zasady sam podatnik, jak również płatnik czy inkasent. Status ten mogą również zyskać inni ludzie – osoby trzecie, np. członkowie zarządu spółki z o.o.
Aby jednak zostały one uznane za dłużników podatkowych, konieczne jest wydanie przez organ podatkowy stosownej decyzji.
Zgodnie bowiem z art. 108 § 1 ordynacji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w drodze decyzji. Dopóki zatem decyzja taka nie zostanie wydana, nie można członków zarządu spółki traktować jako dłużników podatkowych. W konsekwencji nie można do nich stosować, na mocy odesłania z art. 91 ordynacji, właściwych przepisów kodeksu cywilnego, a zwłaszcza art. 366 § 1. Zgodnie z jego treścią kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).
Skoro decyzja podatkowa, podjęta w trybie art. 108 § 1, kreuje odpowiedzialność za cudze długi, to dopiero z momentem jej podjęcia można mówić o powstaniu reżimu kształtowanego przepisami o odpowiedzialności solidarnej.
W konsekwencji obowiązkiem organu podatkowego jest wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności podatkowej osób trzecich przeciwko wszystkim osobom mogącym taką odpowiedzialność ponosić.
Obowiązek organu podatkowego wszczęcia postępowania wobec wszystkich członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością potwierdza również [b]uchwała NSA z 9 marca 2009 r[/b]. Sąd stwierdził w niej, że w treści art. 107 § 1 oraz art. 116 § 1 ordynacji ustawodawca posłużył się liczbą mnogą. Mowa w nich o osobach trzecich i o ponoszących odpowiedzialność członkach zarządu spółki. Liczba pojedyncza pojawia się w tych przepisach, ale dopiero wtedy, gdy indywidualizowana jest odpowiedzialność wskazanych osób. Jako przykład podać można wymienione w tych przepisach przesłanki powodujące zwolnienie od odpowiedzialności [b](I FSP 4/08)[/b].
[i]Podstawa prawna:
– art. 107, 108 i art. 116[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7FD7F6AA5234B2CC21031757DF205B80?id=176376] ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link][/i]