Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (oraz odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Pamiętajmy, że kosztem uzyskania przychodów będą zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia.

[srodtytul]Jak to rozliczać[/srodtytul]

W praktyce często się zdarza, że spółki lub osoby prowadzące działalność gospodarczą dzierżawią grunty od osób fizycznych. Ponoszą przy tym opłaty za dzierżawę. Zwracają też właścicielom gruntów wydatki, jakie ci ponoszą na opłacenie podatku od nieruchomości. Nic dziwnego, że chcieliby zaliczyć je do kosztów podatkowych prowadzonej działalności. Czy mogą? Wyjaśniła to [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 10 marca 2009 r. (ITPB3/423-724/08/MK).[/b]

Izba wyjaśniła, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia gruntów, powierzchnia użytkowa budynków lub ich części, a w przypadku budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (z pewnymi zastrzeżeniami) – wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – ich wartość z 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

[srodtytul]Zobowiązanym jest właściciel[/srodtytul]

Z przepisów wynika, że podatnikami tego podatku są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące:

- właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,

- posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych,

- użytkownikami wieczystymi gruntów,

- posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego (z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości) bądź jest bez tytułu prawnego.

[srodtytul]Umowa nic nie zmieni[/srodtytul]

Gdy w umowie dzierżawy zapisane zostanie postanowienie modyfikujące na potrzeby danego kontraktu ogólne zasady podatkowe (a więc że dzierżawca zobowiązuje się, poza uiszczaniem określonego czynszu, pokrywać również koszty eksploatacji dzierżawionej nieruchomości wynikające z konieczności rozliczania obciążającego ją podatku), to i tak nie wyeliminuje to obowiązku podatkowego spoczywającego na właścicielu nieruchomości (w tym wypadku wydzierżawiającym).

Jeśli zatem opodatkowana nieruchomość jest wydzierżawiana przez jej właściciela, to właściciel, czyli wydzierżawiający, jest w świetle uregulowań podatkowych podatnikiem podatku od nieruchomości.

[srodtytul]Można liczyć na przywileje[/srodtytul]

To, że zobowiązanym do opłacania podatku od nieruchomości jest właściciel nieruchomości, nie oznacza, że ponoszone przez dzierżawcę gruntu wydatki na zapłatę podatku od nieruchomości nie będą stanowić dla niego kosztów uzyskania przychodów. Co do zasady bowiem wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (oraz 23 ust. 1 ustawy o PIT), mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, jeśli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiągniętymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. W szczególności zaś wydatki poniesione w celu uzyskania przychodu (zachowania, zabezpieczenia źródła przychodu), ewentualnie w celu uniknięcia ryzyka wystąpienia strat bądź znacznego zmniejszenia uzyskiwanych dotąd dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

[srodtytul]I danina, i opłata[/srodtytul]

Jeżeli zatem strony dzierżawy ustaliły, że dzierżawca będzie obowiązany zwracać właścicielowi wydatki związane z podatkiem od nieruchomości, to suma tych wydatków stanowić będzie dla dzierżawcy koszt uzyskania przychodu. Stanowią one element kosztów stałych, które są ponoszone w związku z samym faktem posiadania zależnego gruntów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Są kosztem pośrednim.

Co się zaś tyczy wydatków związanych z opłatami za używanie gruntu, które mają związek z realizacją cywilnoprawnej umowy dzierżawy, stanowią one również element kosztów stałych, które są ponoszone w związku z samym faktem posiadania zależnego gruntów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Stanowią więc pośredni koszt uzyskania przychodów.