[b]Jestem żołnierzem zawodowym. Otrzymuję gratyfikację urlopową na żonę i dzieci. Czy gratyfikacja wypłacona na dziecko do lat 18 może być traktowana jako dopłata do wypoczynku wymieniona w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym? Czy dowód opłaty za wypoczynek zorganizowany jest wystarczającym dokumentem do potwierdzenia wypoczynku?[/b]
[b]Tak.[/b] Kwota sfinansowania wypoczynku żołnierza i jego rodziny stanowi przychód żołnierza. Przychód ten może być jednak w określonych sytuacjach zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu dzieci i młodzieży do lat 18:
- z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości,
- z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Jeżeli zatem dopłata pochodzi z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub udzielana jest zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, korzysta ze zwolnienia niezależnie od jej wysokości. Odrębne przepisy to akty wykonawcze wydawane przez branżowych ministrów dotyczące funkcjonariuszy różnych służb mundurowych. W przypadku jednostki wojskowej jest to minister obrony narodowej.
Niezbędne do zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT jest posiadanie dokumentu (faktury VAT, rachunku, dowodu wpłaty, przelewu bankowego), z którego będą wynikały co najmniej: nazwa i adres podmiotu prowadzącego działalność w zakresie organizacji wypoczynku, na rzecz którego wpłata została dokonana (w razie wątpliwości należy się zwrócić z zapytaniem do usługodawcy, czy świadczy usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub czy zajmuje się statutowo tego typu działalnością), tytuł zapłaty (tj. zapłata za wczasy, kolonie, obóz lub zimowisko), imię i nazwisko dziecka korzystającego ze zorganizowanej formy wypoczynku, imię i nazwisko osoby dokonującej zapłaty, kwota i data dokonania zapłaty.
Na pracowniku ciąży obowiązek przedłożenia stosownych dowodów i udowodnienia prawa do zwolnienia. Bez wątpienia warunek taki będzie spełniony, jeśli organizacja określonych form wypoczynku dzieci i młodzieży zapisana jest wśród statutowych zadań stowarzyszenia, fundacji czy danej instytucji.
[b]Potwierdziła to izba skarbowa w interpretacji z 9 kwietnia 2009 r. (IPPB4/415-46/09-4/MO).[/b]
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B9D4268FFE1133C1AE3117C3CDA40FA4?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]