[b]Czy koszty poniesione w związku z przekształceniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową (badanie planu przekształcenia przez biegłego rewidenta, obsługa prawna procesu przekształcenia, opłaty za akty notarialne, wydatki na rejestrację spółki komandytowej) mogą być kosztem uzyskania przychodów?[/b]

[b]Tak.[/b] Podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem jednak, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Każdy zatem wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, poza wyraźnie wskazanymi w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, powinien być uznany za koszt uzyskania przychodów. Do tak zdefiniowanych kosztów ustawodawca zalicza zarówno takie wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów w danym momencie, jak i te, których nie można w ten sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia.

Czytelnik powinien jednak pamiętać, że obowiązkiem podatników, jako odnoszących ewentualną korzyść z zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, na podstawie zgromadzonych dowodów, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu (w tym zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów).

W przypadku opisanym przez czytelnika wydaje się, że jeśli dla działalności spółki niezbędne jest jej przekształcenie i forma spółki komandytowej jest do tego najlepsza, to wymienione wydatki będą mogły zwiększyć koszty podatkowe.

Do podobnych wniosków doszła [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 17 lutego 2009 r. (ILPB3/423-771/08-2/MM)[/b].

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=11D6B1EA39829AD422C3322154DF23CA?id=115893]ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.)[/link].[/i]