Kartę podatkową, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy – przy zatrudnieniu nieprzekraczającym stanu określonego w tabeli.

[srodtytul]Trzeba spełnić warunki[/srodtytul]

Podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23 ustawy, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:

- złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

- we wniosku tym zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

- przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

- nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

- małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,

- nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych na podstawie odrębnych przepisów podatkiem akcyzowym,

- pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku nie jest prowadzona poza terytorium Polski.

[srodtytul]Od zasady są wyjątki[/srodtytul]

Warto pamiętać, że nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej osiąganie przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.

Odrębnymi źródłami przychodów są w myśl ustawy o PIT: pozarolnicza działalność gospodarcza, a także najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

[ramka][b]Przykład[/b]

Podatniczka zamierza zawrzeć umowę podnajmu części lokalu, w której prowadzi działalność gospodarczą, osobie, która będzie świadczyć usługi manicure i pedicure. W tej sytuacji przychody uzyskiwane z tego podnajmu traktować należy, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT, jako przychód z działalności gospodarczej, a nie jako odrębne źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy, z którego ustawodawca wyłączył przychody uzyskiwane mi.in. z podnajmu składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.[/ramka]

Poszczególne rodzaje działalności gospodarczej, z tytułu których można korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, wymienione zostały w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wśród tych działalności brak jest działalności polegającej na wynajmie. W konsekwencji [b]podatnik uzyskujący przychody z wynajmu nieruchomości (umów o podobnym charakterze) nie może przychodów tych opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym opłacanym w formie karty podatkowej.[/b]

[srodtytul]Nie zawsze są możliwości [/srodtytul]

W myśl art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionych w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zawarcie zatem umowy podnajmu lokalu, w którym prowadzona jest pozarolnicza działalność gospodarcza, i osiąganie z tego tytułu przychodów, które ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza do źródła przychodów – pozarolnicza działalność gospodarcza – wyłączy możliwość korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej. Tym bardziej że przychód ten nie może być opodatkowany w tej formie.

Potwierdziła to [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 20 lutego 2009 r. (IBPBI/1/415-109/09/WRz)[/b].