Takie rozwiązanie proponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki w projekcie ustawy o sporcie. Jeśli wejdzie w życie, z podatku będzie zwolniona spółka, która nie jest przecież organizacją działającą non profit, tak jak np. fundacje lub stowarzyszenia, ale podmiotem nastawionym na zysk.
– Cel ustawy jest prosty: zniesienie barier prawnych w finansowaniu sportu przez jednostki samorządu terytorialnego i ułatwienie życia klubom – mówi Adam Giersz, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. – Chcemy, aby w zawodowych ligach uczestniczyły tylko podmioty profesjonalne, czyli kluby, które są sportowymi lub zwykłymi spółkami akcyjnymi. Teraz część z nich działa jako stowarzyszenia zwolnione z CIT i może być dotowana przez gminę. Po przekształceniu tracą te przywileje, dlatego też proponujemy przywrócenie sportowej spółki akcyjnej, która będzie mogła być wspierana ze środków publicznych i zwolniona z podatku CIT wyłącznie jeśli przeznaczy swoje dochody na cele statutowe.
– To komplikowanie systemu podatkowego. Ustawodawca pięć lat temu uporządkował katalog zwolnień, teraz znowu próbuje go rozbudowywać – twierdzi dr Adam Mariański, adwokat, partner w Kancelarii Brzezińska, Narolski, Mariański. – Na sporcie wprawdzie trudno zarobić, ale nie zmienia to faktu, że firmy działające w tej branży są nastawione na zysk, a zwolnienie dochodu wydanego na cele statutowe nie jest przecież skierowane do takich podmiotów.
Nowe zwolnienie oprotestował minister finansów. Podatkowe wyróżnianie sportowych spółek akcyjnych jest niezrozumiałe – twierdzi w opinii do projektu. Pomysł podoba się natomiast klubom.
– Takie zwolnienie pozwoliłoby nam inwestować wszystkie zarobione pieniądze w rozwój działalności sportowej – mówi Piotr Ciszewski, rzecznik prasowy Polonii Warszawa.
[srodtytul]Szerokie zwolnienie [/srodtytul]
Projektowana zmiana umożliwia sportowym spółkom akcyjnym korzystanie ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Nie zapłacą więc podatku, jeśli przeznaczą dochody na cele statutowe, w tym wypadku na kulturę fizyczną i sport.
W ustawie o CIT mamy już zwolnienie dla klubów sportowych dotyczące dochodów przeznaczonych na szkolenie i współzawodnictwo dzieci i młodzieży.
– Ta regulacja stwarza sporo praktycznych problemów – mówi Adam Mariański. – Podobnie wróżę proponowanemu szerokiemu zwolnieniu dla sportowych spółek akcyjnych. To bardzo korzystne rozwiązanie dla klubów, organy podatkowe będą więc na pewno próbowały zawęzić jego zakres.
– Faktycznie, urzędy często twierdzą, że dochód, który jest przeznaczony na wydatki tylko pośrednio związane z działalnością statutową, nie może być zwolniony z podatku – mówi Hubert Cichoń, radca prawny, starszy menedżer w Deloitte. – To bezpodstawne, przecież także takie wydatki jak wynagrodzenia pracowników czy koszty nabycia bądź wytworzenia środków trwałych pozwalają realizować cele statutowe.
[srodtytul]Trzeba sprawdzić statut[/srodtytul]
Sportowe spółki akcyjne to nie nowość, mówiła o nich już ustawa o kulturze fizycznej. W 2005 r. zniknęły jednak z przepisów. Ale wiele klubów, np. Legia i Polonia Warszawa, nadal stosuje taką nazwę. Nie ma bowiem formalnych przeciwwskazań, aby się nią posługiwać.
Co będzie, jeśli ustawa o sporcie wejdzie w życie? Działające już sportowe spółki akcyjne muszą sprawdzić, czy spełniają warunki określone w nowych przepisach. W ich statucie powinien znaleźć się m.in. zakaz wydawania akcji uprzywilejowanych i nabywania akcji innej sportowej spółki oraz nakaz emitowania wyłącznie akcji imiennych.
– Te warunki są wprowadzone po to, aby spółka była bardziej przejrzysta – wyjaśnia Michał Tomczak, adwokat w kancelarii Tomczak i Partnerzy. – Chodzi m.in. o jednoznaczną identyfikację właściciela i wykluczenie sytuacji, w której jedna osoba zarządza dwoma klubami.
Swoje statuty powinny również zmodyfikować kluby, które są zwykłymi spółkami akcyjnymi, a chcą skorzystać z nowych przywilejów.
– Będą musiały też zgłosić do KRS nową nazwę: sportowa spółka akcyjna – tłumaczy Michał Tomczak.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail][/i]