Wyrok [b]ETS z 22 grudnia 2008 r. (w sprawie Magoora, C-414/07)[/b] nie jest dla czytelnika podstawą do odliczania VAT od paliwa.

Trybunał uznał, że z chwilą wejścia do Unii Europejskiej Polska bezprawnie zmieniła na niekorzyść podatników przepisy VAT dotyczące odliczenia podatku przy zakupie paliwa do samochodów firmowych, a więc uznał te regulacje za niezgodne z unijnymi. Zatem na podstawie tego wyroku podatnicy mogą odliczać VAT naliczony przy zakupie paliwa do tych samochodów, do których mogli to robić zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca kwietnia 2004 r.

Przypomnijmy, że przepisy te wyłączały możliwość odliczania podatku naliczonego przy zakupie paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg (zob. art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy o VAT z 1993 r.). Zatem podatnicy mieli prawo odliczać VAT od paliwa do samochodów innych niż osobowe, których dopuszczalna ładowność przekraczała 500 kg. O tym, jakiego rodzaju jest dany samochód (czy jest osobowy, czy inny niż osobowy) oraz jaka jest dopuszczalna jego ładowność, decyduje świadectwo homologacyjne (tak [b]wyrok NSA z 18 sierpnia 2004 r., FSK 360/04[/b]).

Z pytania czytelnika wynika, że dotyczy ono samochodów osobowych (co prawda wskazuje na to dowód rejestracyjny, lecz najprawdopodobniej analogiczny zapis znajduje się w świadectwie homologacji tych pojazdów). Zatem wyrok ETS nie jest dla czytelnika podstawą do odliczenia VAT przy zakupie paliwa do ich napędu.

Potwierdza to także komentarz Ministerstwa Finansów do omawianego wyroku ETS (zamieszczony na stronach internetowych MF). Czytamy w nim, że „możliwość ewentualnej korekty odliczenia podatku z tytułu nabytego paliwa do napędu pojazdów samochodowych uwarunkowana jest posiadaniem przez podatnika stosownych dokumentów homologacyjnych, z których wynika, iż nie był to samochód osobowy”.

[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]