Takie prawa się amortyzuje – zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT i art. 22b ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. W świetle tych przepisów amortyzacji podlegają nabyte prawa autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Potwierdzenie tezy, że nabyte prawa autorskie do domeny internetowej mogą podlegać amortyzacji jako wartość niematerialna, wynika pośrednio z [b]wyroku WSA w Gdańsku z 30 czerwca 2006 r. (I SA/Gd 610/05)[/b].

W sprawie, której dotyczyło to orzeczenie, organy podatkowe zakwestionowały koszty uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych, lecz nie z uwagi na to, że prawa te nie mogły co do zasady być amortyzowane, tylko dlatego że domeny internetowe zostały nabyte z zamiarem odsprzedaży. Zatem wydatek na ich nabycie powinien być zakwalifikowany jako koszt bezpośrednio związany z przychodem. WSA zgodził się z tym, stwierdzając, że amortyzacja nie wchodziła w grę, gdyż portale internetowe nie były wykorzystywane przez skarżącą firmę w działalności gospodarczej.

Dodajmy, że często z nabyciem praw do domeny internetowej wiąże się nabycie praw do znaku towarowego, o którym mowa w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169951]ustawie z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1117 ze zm.)[/link]. Takie prawa również mogą podlegać amortyzacji jako wartości niematerialne i prawne, co wynika z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT i art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Potwierdza to [b]interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lub-linie z 17 września 2004 r. (P-2/415/20/04)[/b].

[ramka][b]Przychód z praw autorskich[/b]

Pogląd, że z domeną internetową mogą się wiązać prawa autorskie, podzielają także niektóre organy podatkowe. Z reguły z takim stanowiskiem możemy się spotkać w interpretacjach dotyczących nie strony kosztowej, lecz przychodowej.

Przykładowo [b]Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 7 grudnia 2007 r. (IBPB2/415-1162/07/CJS)[/b] wyraziła pogląd, że domena internetowa jest dziełem twórcy, objętym prawem autorskim, a w konsekwencji przychód z jej sprzedaży należy kwalifikować do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Dodajmy, że gdyby domena internetowa została sprzedana w ramach działalności gospodarczej, to przychód z tytułu jej sprzedaży należałoby zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (tak [b]Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim w interpretacji z 27 kwietnia 2007 r., U.S.I/3.415-10/2007[/b]).[/ramka]

[i]Autor jest doradcą podatkowym w BDO Numerica International Auditors & Consultants[/i]