[b]Nasza firma jest wydawcą poradników prawnych. Poradniki są z reguły monotematyczne i każdy przygotowuje inna osoba. W umowie z autorami mamy zapisane, że każdy z nich dostaje 15 egzemplarzy autorskich. Do tej pory nie pobieraliśmy od nich z tego tytułu podatku, ale w urzędzie skarbowym powiedziano nam, że powinniśmy to robić. Czy rzeczywiście?[/b]

[b]Tak[/b]. Prawo autora do otrzymywania takich egzemplarzy wynika z art. 63[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181883] ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.)[/link]. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności, twórcy należą się egzemplarze autorskie w liczbie określonej w umowie.

Egzemplarze autorskie nie są brane pod uwagę przy obliczaniu wynagrodzenia autorskiego, jeżeli jest ono związane z liczbą egzemplarzy dzieła.

Mimo to – zdaniem organów podatkowych – ich wartość jest przychodem autora z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych i należy z tego tytułu potrącić podatek. „Nie ulega bowiem wątpliwości, iż dochód z tego tytułu w sposób bezpośredni wiąże się z honorarium twórcy za wydanie dzieła” – argumentuje dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w [b]interpretacji z 19 grudnia 2008 r. (ITPB1/415-568/08/HD)[/b]. Dlatego wydawnictwa jako płatnicy muszą pobrać zaliczkę na podatek na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z tym przepisem przychód należy pomniejszyć o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki.

Jak zatem ustalić dochód do opodatkowania? Wartość przychodu z tytułu otrzymania egzemplarzy autorskich należy obliczyć na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku. Natomiast koszty uzyskania przychodu będą takie jak z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych. A zatem w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Przychód z praw autorskich, w tym z tytułu otrzymanych egzemplarzy autorskich, wydawca jako płatnik powinien wykazać w rocznej informacji PIT-11.

[i]Podstawa prawna: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]