Obdarowany nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego. Musi jednak spełniać warunki określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej uodpp).

Osoby fizyczne mogą odliczyć darowizny do wysokości 6 proc. swojego dochodu. Osoby prawne mają większe możliwości – mogą odliczyć nawet 10 proc. dochodu.

[srodtytul]Ważne komu...[/srodtytul]

Ulga dotyczy darowizn przekazywanych na cele określone w art. 4 uodpp organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3, prowadzącym działalność pożytku publicznego. Są to m.in. organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, np. fundacje i stowarzyszenia. Nie mogą to być natomiast kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy o kulturze fizycznej (art. 3 ust. 4 pkt 6 uodpp).

Aby skorzystać z ulgi, obdarowany nie musi mieć formalnego statusu organizacji pożytku publicznego. Tak stwierdziło [b]Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 kwietnia 2004 r. (PB3/8214-108/WK/04)[/b], w którym czytamy: „skorzystanie z możliwości odliczenia przekazanych darowizn od dochodu nie jest uzależnione od posiadania przez obdarowanego (np. organizację pozarządową) statusu organizacji pożytku publicznego”.

Potwierdzają to też interpretacje organów podatkowych, np. [b]Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 listopada 2008 r. (ILPB3/423-556/08-2/ŁM)[/b].

[srodtytul]...i na co [/srodtytul]

Jeśli jednak chcemy odliczyć darowiznę, obdarowany musi prowadzić działalność społecznie użyteczną w zakresie określonym w art. 4 ust. 1 uodpp. Jest tu wymienione m.in. upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Co oznaczają te pojęcia? Zajrzyjmy do ustawy o kulturze fizycznej. Czytamy w niej, że kulturą fizyczną są „wiedza, wartości, zwyczaje, działania podejmowane dla zapewnienia rozwoju psychofizycznego, wychowania, doskonalenia uzdolnień i sprawności fizycznej człowieka, a także dla zachowania oraz przywracania jego zdrowia”. Natomiast sport to „forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych”.

Tak więc, mówiąc w uproszczeniu, upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu będą działania mające na celu propagowanie i popularyzowanie aktywnego trybu życia.

[ramka][b]Przykład[/b]

Firma X przekazała darowiznę na młodzieżowy klub sportowy działający przy szkole podstawowej i zarejestrowany jako stowarzyszenie. Klub prowadzi kilka sekcji sportowych, m.in. piłki nożnej, organizuje treningi, wyjazdy na turnieje, kupuje sprzęt dla zawodników. Realizuje więc cele określone w przepisach o działalności pożytku publicznego. Darowizna została wykorzystana na pokrycie kosztów letniego obozu sportowego. Firma X może więc ją odliczyć od swojego dochodu. [/ramka]

Czy fiskus może zakwestionować darowiznę, która została przeznaczona na spłatę zobowiązań obdarowanego? Tak. Przekonała się o tym spółka, która przekazała pieniądze na spłatę pożyczki zaciągniętej przez fundację. Obdarowany zajmuje się działalnością pożytku publicznego, a pożyczkę otrzymał na zakup wyposażenia budynku, który jest środkiem trwałym. W interpretacji z [b]13 lutego 2008 r. (ILPB3/423-234/07-2/ŁM) Izba Skarbowa w Poznaniu [/b]uznała jednak, że takiej darowizny nie można odliczyć od dochodu. Jak czytamy w odpowiedzi: „podatnik ma prawo obniżyć dochód z tytułu darowizn przekazanych wyłącznie na cele wymienione w art. 4 uodpp. Darowizna musi być przekazana na ściśle określony cel. (...) nie można przychylić się do stanowiska spółki, że kwota przekazanej darowizny przeznaczona na spłatę uprzednio zaciągniętej przez fundację pożyczki, która następnie została wydatkowana na cele statutowe, podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania”.

[srodtytul]Już w trakcie roku [/srodtytul]

Przedsiębiorcy mogą odliczyć darowiznę już w ciągu roku, nie muszą czekać do zeznania rocznego. Dzięki temu zapłacą niższą zaliczkę na podatek. Nie dotyczy to firm płacących zaliczki w formie uproszczonej (w stałej wysokości).

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [/i][mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]

[ramka][b]Jakie argumenty przekonają fiskusa [/b]

[b]Komentuje Hubert Cichoń, radca prawny, starszy menedżer w Deloitte [/b]

Przedsiębiorca może odliczyć darowiznę na działalność pożytku publicznego, m.in. upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. W jaki sposób wykazać w razie kontroli urzędu, że wsparcie było przekazane na ten cel? Moim zdaniem powinno wystarczyć to, że firma posiada statut obdarowanej fundacji, z którego wynika, jaką prowadzi działalność. Jeśli urząd chce zakwestionować odliczenie, powinien udowodnić, że darowizna została przeznaczona na inny cel, nieuprawniający do ulgi. Oczywiście w sporze z urzędem mogą się przydać też inne dowody, np. sprawozdanie z działalności fundacji, z którego wynika, na co zostały wydane pieniądze. Nie zaszkodzi też zapis w umowie darowizny, że jest ona przeznaczona na konkretny cel, np. organizację obozu piłkarskiego dla dzieci.

Nie można natomiast zaakceptować takiego podejścia fiskusa jak w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2008 r. Darowizna na spłatę pożyczki jest darowizną pozwalającą pośrednio realizować cele statutowe fundacji. Pomaga jej zachować płynność finansową i umożliwia funkcjonowanie.

[/ramka]