Zgodnie z ustawą o PIT kosztem uzyskania przychodów przedsiębiorcy są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, czyli odpisy amortyzacyjne. Amortyzacji podlegają m.in. stanowiące własność lub współwłasność tego podatnika nabyte budynki i lokale o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok.

Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku ich kupna za wartość początkową uważa się zapłaconą kwotę. Zgodnie z ustawą o PIT cena nabycia to kwota należna zbywcy, powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania.

Jeżeli składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, to wartość początkową ustala się w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział przedsiębiorcy we własności takiego składnika majątku. Zasada ta jednak nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie. Zwracają na to uwagę organy podatkowe (m.in. w [b]interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 lutego 2009 r., IPPB1/415-1365/08-2/AM[/b]).

Jak z tego wynika, składniki majątku wspólnego wykorzystywane w działalności gospodarczej przez jednego z małżonków mogą być – choć są również własnością drugiego małżonka – ujęte w ewidencji środków trwałych w pełnej wartości początkowej środka trwałego. Oznacza to również, że amortyzacji dokonuje się od pełnej wartości takiego środka trwałego.

Jeżeli zatem przedsiębiorca wspólnie z małżonką, która nie prowadzi działalności, kupi na potrzeby swojej firmy np. budynek, to będzie mógł przyjąć do amortyzacji całą wartość zakupionego obiektu.

[ramka][b]GPP>przykład[/b]

Pan Bernard jest właścicielem firmy produkcyjnej. Pozostaje we wspólności majątkowej z małżonką, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Niedawno pan Bernard razem z żoną kupił na potrzeby swojej firmy działkę z halą produkcyjną. Budynek został wyceniony przez rzeczoznawcę na 250 tys. zł. Ustalając wartość początkową takiego środka trwałego do amortyzacji, przedsiębiorca może przyjąć całą wspomnianą kwotę jako wartość budynku. [/ramka]