[b]Tak[/b] Przychodem z pracy są bowiem dla pracowników nie tylko wynagrodzenia, ale również inne świadczenia (zarówno pieniężne, jak i niepieniężne). Co prawda nie w każdym wypadku powstanie konieczność doliczenia wartości karnetu do przychodu. Czasem będzie można skorzystać ze zwolnienia. Aby jednak tak się stało, trzeba spełnić określone warunki.

Przede wszystkim wartość takiego świadczenia, łącznie z pozostałymi świadczeniami rzeczowymi, nie powinna przekraczać w skali roku 380 zł. Ważne jednak, by była sfinansowana w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Warunki takie określa art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

[b]W sytuacji opisanej przez czytelnika ze zwolnienia tego nie uda się skorzystać, gdyż zakup karnetów finansowany jest ze środków obrotowych pracodawcy.

W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko doliczyć jego wartość do pozostałych przychodów pracownika i od ich sumy pobrać zaliczkę na podatek.[/b]

[i]Podstawa prawna: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]