Czytelnik nie może przenieść amortyzacji na przyszły rok. Zabrania tego art. 22k ust. 7 ustawy o PIT (i art. 16k ust. 7 ustawy o CIT). Wynika z niego wyraźnie, że [b]jednorazową amortyzację naliczamy „w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”[/b].
Natomiast czytelnik nie musi zamortyzować auta już w rozliczeniu za marzec. Art. 22k ust. 8 ustawy o PIT (i art. 16k ust. 8 ustawy o CIT) nakazuje jedynie, by odpisów dokonywać nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji. Sformułowanie „nie wcześniej” pozwala przyjąć, że można też później.
Potwierdziła to [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 6 stycznia 2009 r. (ILPB1/415-834/08-2/AA)[/b]: „literalne brzmienie przepisu art. 22k ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zabrania – w przypadku wyboru metody amortyzacji, o której mowa w art. 22k ust. 7 ww. ustawy – dokonania jednorazowej amortyzacji w miesiącu innym (późniejszym) niż miesiąc, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych".
Jeżeli podatnik ma stratę i nie jest zainteresowany jej powiększaniem, to nie musi amortyzować samochodu jednorazowo. Może przyjąć metodę amortyzacji co miesiąc: liniowo, tzn. według stawki 20 proc. rocznie, lub degresywnie – według stawki 40 proc. rocznie. Wybierając jedną z tych metod amortyzacji, czytelnik będzie stosować ją do pełnego zamortyzowania auta (jak każe art. 22h ust. 2 ustawy o PIT i art. 16h ust. 2 ustawy o CIT).