„Rz" dotarła do wytycznych Ministerstwa Finansów dla urzędów kontroli skarbowej (UKS) i urzędów skarbowych dotyczących postępowań w sprawie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych
Dokument stanowi szczegółową instrukcję typowania do kontroli i postępowania z podatnikami, którzy żyją ponad stan. Jak ustaliliśmy, materiał przeznaczony jest do użytku wewnętrznego i ma być stosowany od początku tego roku. Nie wszystkie jednak urzędy skarbowe już go dostały.
[srodtytul]Na celowniku [/srodtytul]
Według zaleceń Ministerstwa Finansów w kręgu zainteresowań służb skarbowych powinny przede wszystkim znaleźć się osoby nabywające mienie znacznej wartości, „osoby o wyrazistej majętności”, a także te, które można podejrzewać o to, że uzyskują inne niż deklarowane dochody.
Lista osób, których dochody i wydatki mogą zostać gruntownie skontrolowane, jest dłuższa, niż bywało przed laty, i obejmuje m.in. osoby nabywające nieruchomości o znacznej wartości (i to zarówno w kraju, jak i za granicą), luksusowe dobra – np. jachty, łodzie motorowe, drogie samochody, samoloty, drogi sprzęt elektroniczny, antyki, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie czy wyposażenie wnętrz oraz luksusowe usługi (np. wycieczki zagraniczne).
[srodtytul]Walka z korupcją i szarą strefą[/srodtytul]
Dokładnego prześwietlenia mogą ponadto spodziewać się pseudoprzedsiębiorcy i osoby, które z racji pełnionych funkcji mają dostęp do informacji finansowych, które mogą być przedmiotem zainteresowania. W pierwszym przypadku chodzi o uczestników fikcyjnych transakcji (tzw. słupy) oraz przedsiębiorców, którzy stale wykazują straty z prowadzonej działalności gospodarczej, a jednocześnie kupują mienie znacznej wartości. W drugim – o członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz spółek komunalnych, menedżerów, dyrektorów przedsiębiorstw, prezesów spółdzielni mieszkaniowych czy członków komisji przetargowych.
[srodtytul]Typowanie to podstawa[/srodtytul]
Urzędy skarbowe i inspektorzy UKS bacznie będą się też przyglądać osobom zaniżającym przychody z działalności gospodarczej i nieposiadającym kas fiskalnych. W szczególności zaś handlującym na bazarach oraz świadczącym usługi dla ludności, jak choćby budowlane, gastronomiczne, przewozowe czy związane z kulturą fizyczną (np. kluby fitness).
Selekcja powinna być szybka, skuteczna i oparta na jak najszerszej bazie informacji. Dlatego służby będą mogły zainteresować się podatnikiem po sygnałach „z terenu” o szczególnie wystawnym życiu podatnika. Czasami do kontroli wystarczy wystąpienie z wnioskiem o zwrot VAT za materiały budowlane, a czasami znaczne wydatki np. na zakup biżuterii w renomowanych salonach jubilerskich.
Co ważne, po raz pierwszy na taką skalę w ściganie nieujawnionych dochodów zaangażowane zostały urzędy skarbowe w całym kraju, które do tej pory sporadycznie prowadziły takie postępowania.
– Organy skarbowe zostały przygotowane do prowadzenia kontroli nieujawnionych źródeł. A kto przygotuje podatników? Z doświadczenia wiem, że wymiar tego podatku z reguły wynika z niedostatków dokumentacji, bo podatnicy nie wiedzą, że powinni ją przechowywać dłużej niż pięć lat, oraz z przekonania, że jeżeli coś nie podlega opodatkowaniu, to nie trzeba mieć żadnych dowodów na uzyskanie przychodu – podkreśla Ireneusz Krawczyk, partner w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. I dodaje: – Organy podatkowe powinny zatem przygotować także informacje dla podatników, jakie ciążą na nich obowiązki w związku z postępowaniami dotyczącymi nieujawnionych źródeł. Obowiązki te bowiem nie wynikają z brzmienia przepisu, ale z techniki prowadzenia takich postępowań.
[ramka][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/03/10/skarbowka-rusza-na-ratunek-budzetowi/][b]Skomentuj ten artykuł[/b][/link][/ramka]
[ramka][b]Kto będzie kontrolowany[/b]
Pod lupą skarbówki znajdą się:
- przedstawiciele wolnych zawodów – m.in. lekarze, prawnicy, ekonomiści, inżynierowie, architekci, geodeci, rzecznicy patentowi, tłumacze i księgowi,
- urzędnicy administracji publicznej i samorządowej,
- menedżerowie,
- drobni handlarze,
- usługodawcy,
- przewoźnicy,
- restauratorzy.[/ramka]
[b]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/280127]pełną listę osób, które znajdą się w kręgu zainteresowań skarbówki po nabyciu mienia znacznej wartości.[/link][/b]
[ramka][b]Skąd informacje o podatnikach[/b]
Źródłem informacji będą dla służb skarbowych m.in.:
- REMDAT – baza zawierająca dane podatkowe o podatnikach na terenie całego kraju,
- PESEL,
- KARTA – baza danych obejmująca szczegółowy wykaz kontroli z ewentualnymi ustaleniami,
- CZM – wykaz informacji o czynnościach majątkowych,
- KEP – Krajowa Ewidencja Podatników,
- KCIK – komputerowa baza danych zawierająca informacje kryminalne, informacje o osobach i podmiotach gospodarczych,
- CEPIK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców,
- ewidencje prowadzone przez organy państwowe, jednostki administracji samorządowej, sądy powszechne (KRS, księgi wieczyste, Rejestr Zastawów czy Krajowy Rejestr Karny), ZUS i urzędy pracy, policję, prokuraturę, ABW, CBA, Straż Graniczną i inne.[/ramka]