[b]Tak wynika z wyroku NSA z 19 lutego 2009 r. (II FSK 1631/07).[/b]
[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]
WSA oddalił skargę na decyzję izby skarbowej odmawiającą przyznania ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia. Powód to zbyt późne złożenie wniosku (po terminie). Organy podatkowe ustaliły, że przesyłka podatnika została doręczona do urzędu pocztowego 4 października, ale nastąpiło to już po zakończeniu czasu obsługi klientów i po odesłaniu ładunku pocztowego.
Z tych względów pozostawiono ją do dnia następnego. Wtedy to pracownik urzędu pocztowego potwierdził przyjęcie przesyłki poprzez naklejenie nalepki na list polecony, skasowanie znaków opłaty pocztowej i umieszczenie odcisku datownika na dowodzie nadania.
Zdaniem WSA organy podatkowe prawidłowo ustaliły, że przesyłka zawierająca wniosek o przyznanie ulgi uczniowskiej została nadana po terminie (co potwierdza data stempla pocztowego).
W tej sytuacji podatnik wniósł skargę kasacyjną do NSA.
[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
Sąd skargę uwzględnił. Stwierdził, że [b]termin złożenia wniosku o ulgę z tytułu wyszkolenia ucznia jest terminem procesowym. Oznacza to, że terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. To oznacza, że termin miesięczny, którego początek przypadł na 4 września, upływa 4 października[/b]. O zachowaniu terminu rozstrzyga nadanie pisma w polskiej placówce operatora publicznego albo złożenie w polskim urzędzie konsularnym.
Nadanie to polecenie doręczenia przesyłki zgodnie z umową o świadczenie usługi pocztowej, przy czym umowę taką nadawca może zawrzeć w placówce operatora publicznego, tj. w takiej jednostce organizacyjnej przedsiębiorcy, który jest upoważniony do wykonywania działalności pocztowej.
Prawo pocztowe nie reguluje wprost momentu zawarcia umowy o świadczenie usługi pocztowej. Należy zatem przyjąć, że jest nim przyjęcie przez operatora przesyłki do przemieszczenia i doręczenia.