Sprawa dotyczy przedsiębiorców, którzy po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 grudnia 2008 r. (sygn. C-414/07) składają korekty VAT, by odzyskać nadpłacony podatek. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że nie można skorygować deklaracji, jeśli organ podatkowy wydał wcześniej decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego za dany okres. Firm w tej sytuacji może być dużo, ponieważ postępowania podatkowe zakończone tego typu decyzją nie są wyjątkiem.

[srodtytul]Konieczna korekta[/srodtytul]

Przypomnijmy, że wyrok ETS pozwala ubiegać się o zwrot podatku właścicielom samochodów z kratką, którzy po 1 maja 2004 r. utracili prawo do odliczenia VAT podczas nabycia paliwa. Trybunał zakwestionował również zniesienie po 22 sierpnia 2005 r. prawa do odliczenia podatku od paliwa do aut spełniających tzw. wzór Lisaka. Konkluzje orzeczenia odnoszą się też do podatku z tytułu zakupu czy leasingu samochodów.

Przedsiębiorca chcący odzyskać nadpłatę musi złożyć wniosek o zwrot oraz skorygować deklarację VAT za dany okres.

[b]Kłopot polega na tym, że nie można złożyć korekty, jeśli organ podatkowy określił już wcześniej wysokość należnego VAT.[/b] Zgodnie z art. 81b ordynacji podatkowej po zakończeniu postępowania podatkowego przedsiębiorca może skorygować deklarację jedynie w zakresie nieobjętym decyzją, w której określono wysokość zobowiązania podatkowego.

Może to być niemiła niespodzianka dla przedsiębiorcy, który np. w 2005 r. używał samochodu z kratką i teraz ubiega się o zwrot VAT od paliwa za cały ten okres. Tymczasem np. w 2007 r. organ podatkowy przeprowadził postępowanie, w wyniku którego zakwestionował obliczony przez firmę VAT. Zakończyło się ono nakazem dopłaty podatku za 2005 r. [b]Taka decyzja blokuje możliwość złożenia korekty za ten okres.[/b] Nie ma znaczenia, o jakie kwoty chodziło ani jaki był zakres nieprawidłowości. Nie musiały wcale dotyczyć podatku od firmowych aut, ale np. nieprawidłowej stawki z tytułu sprzedaży.

[srodtytul]Trzeba działać szybko[/srodtytul]

Dobra wiadomość jest taka, że ordynacja daje przedsiębiorcom możliwość przeciwdziałania. [b]Rozwiązaniem jest złożenie w odpowiednim terminie wniosku o wznowienie postępowania.[/b] Zgodnie z tą ustawą można wznowić postępowanie w sprawie zakończonej ostateczną decyzją, jeśli orzeczenie ETS ma wpływ na treść tej decyzji.

Przedsiębiorcy nie powinni jednak zwlekać zbyt długo, ponieważ mają na to tylko miesiąc od ogłoszenia wyroku Trybunału, czyli od 21 lutego. A to oznacza, że [b]wniosek należy złożyć do poniedziałku 23 marca[/b] (21 marca to sobota, a zatem ostatni dzień terminu ulega przesunięciu na poniedziałek).

Warto przypomnieć, że przedsiębiorca występujący o zwrot VAT nie powinien czekać na odzyskanie pieniędzy dłużej niż 30 dni od złożenia korekty. Taki termin przewidują bowiem przepisy ordynacji. Co bardzo ważne, podatnikom przysługiwać będą odsetki liczone od dnia powstania nadpłaty, czyli momentu zapłaty podatku nienależnego lub w wysokości wyższej od należnej. Oznacza to, że jeśli ktoś zapłacił podatek np. w 2005 r. lub 2006 r., to już od tego momentu nalicza się odsetki. Obecnie wynoszą one 11 proc. w skali roku.