Choć bony towarowe cieszą pracowników, to zawsze też budzą niepokój związany z tym, czy trzeba od nich odprowadzić podatek oraz składki ZUS. Takie bony są świadczeniem rzeczowym stanowiącym przychód dla pracownika. Wartość takich świadczeń sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych jest zwolniona z podatku do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Tak wynika z art. 21 ust. 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednak w pojęciu tym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że wartość przekazanych pracownikom bonów towarowych będzie stanowiła podstawę podatku dochodowego.
[srodtytul]Rozliczenie z ZUS[/srodtytul]
Inaczej przedstawia się kwestia oskładkowania bonów towarowych. Zgodnie z § 2 ust. 19 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77617]rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/link], podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawcy, którzy utworzyli fundusz socjalny i z jego środków sfinansowali całą wartość zakupionych bonów towarowych dla pracownika, nie będą doliczali pracownikom wartości bonów do podstawy składek na ubezpieczenie społeczne.
Pracodawcy, którzy nie mają funduszu, mogą utworzyć na podstawie układu zbiorowego pracy fundusz na cele socjalno-bytowe. Jeśli zakup bonów będzie sfinansowany z tych środków, będą również one zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne.
Pracodawca musi pamiętać, że wysokość świadczeń przyznawanych ze środków ZFŚS musi być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Przedsiębiorcy, którzy nie są zobowiązani do utworzenia funduszu socjalnego lub którzy zrezygnowali z jego tworzenia, a zakupią bony towarowe dla swoich pracowników, całą wartość bonów będą musieli doliczyć pracownikom do podstawy składek na ubezpieczenie społeczne.
Należy zaznaczyć, że w przypadku, gdy zakup bonów zostanie sfinansowany w części ze środków obrotowych, a w pozostałej części ze środków ZFŚS, pracodawca ma obowiązek naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne tylko od części sfinansowanej ze środków obrotowych.
W przypadku zwolnienia bonów towarowych ze składek na ubezpieczenie społeczne istotne jest źródło ich finansowania.
[ramka][b]Przykład[/b]
Z okazji świąt firma zakupiła dla swoich pracowników bony towarowe.60 proc. ich wartości sfinansowała ze środków zakładowego funduszu socjalnego, a 40 proc. ze środków obrotowych.
Wartość przekazanych pracownikom bonów towarowych będzie stanowiła podstawę opodatkowania, natomiast do podstawy wymiaru składek należy doliczyć tylko 40 proc. wartości bonów towarowych (sfinansowanych ze środków obrotowych).[/ramka]
[ramka][b]Uwaga[/b]
Pracodawcy, którzy sfinansowali zakup bonów ze środków ZFŚS, nie mogą zaliczyć ich w koszty uzyskania przychodu, natomiast jeśli zakup bonów sfinansowano ze środków obrotowych pracodawcy, poniesione wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem że przyznając bony, pracodawca nie brał pod uwagę sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionych pracowników i nie różnicował wartości bonów[/ramka]
[i]Autorka jest głównym kontrolerem w dziale usług kadrowo-płacowych w firmie Mazars[/i]