[b]Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Jej siedziba znajduje się prawie 50 km od domu. Do firmy dojeżdżam prywatnym samochodem (nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych). Wydatki związane z jego eksploatacją rozliczam na podstawie ewidencji przebiegu kilometrów. Czy mogę w niej uwzględniać dojazdy do firmy?[/b]
[b]Tak[/b] Jeżeli codzienne dojazdy do miejsca wykonywania działalności są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania firmy, a w konsekwencji do osiągnięcia przychodów, to wydatki poniesione na ten cel mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdzają to indywidualne odpowiedzi na pytania podatników, np.[b] interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 czerwca 2008 r. (nr ITPB1/415-221/08/DP)[/b]. Zgodnie z ogólną definicją kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątki wskazane są w art. 23 ustawy o PIT.
Zgodnie z ust. 1 pkt 46 tego przepisu nie uważa się za koszty podatkowe wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, na potrzeby działalności gospodarczej podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu określonej w odrębnych przepisach.
Przebieg takiego pojazdu powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca. Do prowadzenia ewidencji zobowiązana jest osoba używająca tego pojazdu. W razie jej braku wydatki nie mogą być zaliczone do kosztów. Podatnik musi także posiadać dowody dokumentujące poniesienie wydatków (np. faktury za paliwo i części). Elementy, jakie powinna zawierać prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, określa art. 23 ust. 7 ustawy o PIT. Są to m.in.: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, data i cel wyjazdu, opis trasy (skąd – dokąd), liczba faktycznie przejechanych kilometrów, stawka za 1 km przebiegu.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link].[/i]