Taka jest konkluzja [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 26 sierpnia 2008 r. (I SA/Gd 276/08)[/b]. Sąd podkreślił, że o tym, czy dana osoba jest podatnikiem VAT, decyduje to, czy wykonuje działalność gospodarczą specyficznie zdefiniowaną na potrzeby ustawy o VAT.
[srodtytul]Nie musisz byćprzedsiębiorcą... [/srodtytul]
Ogólna zasada jest taka: podatnikiem VAT jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Dotyczy to jednak nie tylko zarejestrowanych przedsiębiorców. Działalność gospodarcza – w świetle ustawy o VAT – to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców. Podatnikiem VAT można być także wtedy, gdy „czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy”. Poza tym działalność gospodarcza obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Tak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
[srodtytul]...wystarczy, że wynajmujesz... [/srodtytul]
Właśnie na ten przepis powołały się organy podatkowe, które uznały, że współwłaściciel lokalu gastronomicznego wynajmowanego od 1998 r. wykonuje czynności opodatkowane. Mimo że nie zarejestrował w tym zakresie działalności gospodarczej.
Sąd przyznał im rację. Podkreślił, że definicja działalności gospodarczej w ustawie o VAT jest inna niż w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Podatnikiem VAT może więc być osoba, która nie jest formalnie zarejestrowana jako przedsiębiorca. Także ta, która wynajmuje nieruchomość. Działalnością gospodarczą jest bowiem również wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zdaniem sądu ma to miejsce także wtedy, gdy je wynajmujemy.
[srodtytul]...długo i regularnie [/srodtytul]
Sąd uznał, że najem, który długo trwa i charakteryzuje się powtarzalnością, jest wykorzystywaniem towaru w sposób ciągły. Jak czytamy w wyroku: „W tym przypadku ustawa nie wprowadza wymogu częstotliwości wykorzystywania, lecz ciągłość wykorzystywania. Jak się wydaje ciągłość to nie jednorazowość, nie incydentalność wykorzystania składników majątku. Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku trzeba będzie rozumieć natomiast takie wykorzystanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania”.
Reasumując, „w sytuacji gdy najem składników majątku będzie stanowił ciągłe pobieranie pożytków z rzeczy (choćby na podstawie umowy zawartej z jednym podmiotem), należy co do zasady uznać go za prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu VAT”.
[srodtytul]Potwierdza ETS...[/srodtytul]
WSA powołał się też na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, z którego wynika, że także czerpanie dochodów ze składników majątku na podstawie umowy zawartej z jednym podmiotem wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Mianowicie w [b]orzeczeniu C-186/89 (W.N. Van Tiem v. Staatssecretaris van Financien)[/b] uznano, że wynajem działki budowlanej wraz z prawem do wybudowania na niej i późniejszego użytkowania budynku, w zamian za roczny czynsz, jest prowadzeniem działalności gospodarczej.
[srodtytul]...oraz interpretacje [/srodtytul]
Także z lektury interpretacji wynika, że fiskus nie ma wątpliwości, iż najem jest działalnością gospodarczą i powinien być opodatkowany. Przykładowo, jak czytamy w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 5 sierpnia 2008 r. (IBPP1/443-715/08/AZb)[/b]: „najem jako usługa wymieniona w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT definicję działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych (zawierane umowy najmu mają zazwyczaj długotrwały charakter, a uzyskiwane korzyści z tego tytułu są w zasadzie stałe), bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o PIT. W konsekwencji najem lokalu na cele użytkowe stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy i podlega opodatkowaniu”.
Analogicznie wypowiedziała się [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 25 lipca 2008 r. (ILPP2/443-381/08-2/JK)[/b].
[ramka][b]Można skorzystać ze zwolnienia [/b]
To, że właściciel wynajmowanej nieruchomości jest podatnikiem VAT, nie oznacza od razu, że będzie go płacił. Może skorzystać ze zwolnienia, zwłaszcza jeśli wynajmuje lokal lub budynek mieszkalny na cele mieszkaniowe. Tak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 1 i poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT. W załączniku wśród czynności zwolnionych wymienione są bowiem „usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe” (PKWiU ex 70.20.11).
Osobom, które nie spełniają tego warunku, pozostaje zwolnienie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przysługuje, jeśli ich obrót nie przekroczy 50 000 zł rocznie. Jeśli rozpoczynamy działalność w trakcie roku, limit ten liczymy w proporcji do okresu sprzedaży. [/ramka]