Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. W interpretacji z 28 sierpnia 2008 r. (nr IPPB1/415-728/08-2/JB) ocenił stanowisko podatnika (mechanika samochodowego świadczącego usługi wulkanizacyjne) za nieprawidłowe.
Podatnik chciał wiedzieć, czy postąpił właściwie, wykazując na fakturach w osobnej pozycji sprzedaną oponę i czy ten fakt powoduje wyłączenie z opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Według niego instalowanie części w pojazdach mechanicznych mieści się w jego działalności i nie wyklucza z opodatkowania ryczałtem.
Dyrektor IS w Warszawie był innego zdania. Generalnie przychody z handlu nie stanowią podstawy do wyłączenia z opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wyłączeniu podlegają natomiast przychody z handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Istotne jest więc ustalenie, czy opony mieszczą się w tej kategorii wyrobów.
Powołując się na wykładnię językową, fiskus uznał, że skoro opony stanowią część pojazdu, to przychody z ich sprzedaży, bez względu na to, czy stanowią fabrycznie nowy czy też używany towar handlowy, są wyłączone z opodatkowania ryczałtowego zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 pkt 3f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.