Dlatego też kwotę zwróconych składek – bez względu na to, czy jest to zwrot składek pobranych od pracownika w ubiegłych latach podatkowych czy w bieżącym roku – firma dolicza do wynagrodzenia i do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w miesiącu zwrotu i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy, zgodnie z art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Kwota zwrotu zaś nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, ale jest podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Jego interpretacja z 30 maja 2008 r. (nr IPPB2/415-308/08-4/AS) dotyczyła zdarzenia przyszłego.Podatnik, który wystąpił z wnioskiem, jako pracodawca chciał wiedzieć, jak ma ująć w PIT-11 kwotę zwróconych w roku bieżącym pracownikowi składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z lat ubiegłych. Według niego kwotę tę należy ująć w rubryce dotyczącej składek na X, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o PIT, poprzez zmniejszenie odliczonych składek. W tym wypadku podstawa opodatkowania zostanie zwiększona, a kwota ta nie zostanie zaliczona do przychodu, bo była już przychodem w latach ubiegłych.

Innego zdania był jednak organ podatkowy. Dyrektor mazowieckiej IS powołał się nie tylko na art. 9 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody (z wyjątkiem zwolnionych), ale i na art. 10 ust. 1 pkt 1. Ten ostatni określa źródła przychodów, którymi są m.in. stosunek służbowy i pracy.Co więcej, zgodnie z prawem (tj. art. 11 ust. 1) przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychody ze stosunku służbowego czy stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności zaś wynagrodzenia zasadnicze oraz za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona.

Tak więc kwota składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, zwrócona za pośrednictwem pracodawcy, stanowi – zdaniem organu podatkowego – dla danej osoby przychód ze stosunku pracy. Dlatego pracodawca powinien ją doliczyć do jej wynagrodzenia i do pozostałych przychodów uzyskanych w miesiącu zwrotu i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

„W przypadku zwrotu składek za lata ubiegłe nie ma podstaw prawnych do zastosowania innych rozwiązań podatkowych takich jak obniżenie pobieranych na bieżąco składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe czy korekty informacji o dochodach uzyskanych przez pracownika na stosownym druku PIT-11 sporządzonej za lata poprzednie, gdyż informacja ta wystawiana za rok ma odzwierciedlać stan faktyczny, a więc wysokości pobranych przez płatnika składek, a nie wysokości składek należnych” – czytamy w uzasadnieniu. Według dyrektora IS w informacji o dochodach PIT-11 za rok, w którym dokonano zwrotu nadpłaconych składek, firma musi natomiast wykazać całość pobranych z dochodu pracownika składek, a kwotę zwróconych ma wykazać łącznie z innymi przychodami.