Tak [b]29 maja 2008 r. uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (III SA/Wa 659/08)[/b], uchylając interpretację Izby Skarbowej w Warszawie.

[srodtytul]Absurdalne wnioski... [/srodtytul]

Nie jest to pierwszy wyrok w sprawie premii pieniężnych. Jest on jednak ważny dla przedsiębiorców, ponieważ wydając interpretacje organy podatkowe wciąż nakazują traktować takie bonusy przyznawane odbiorcom jako usługę i odprowadzać od nich VAT. Warto więc zwrócić uwagę na niektóre argumenty, które spółka zaprezentowała w tej sprawie. Wskazała m.in., że przyjęcie stanowiska organów podatkowych może prowadzić do różnego rodzaju absurdów. Co by bowiem było, gdyby premia pieniężna została wypłacona firmie prowadzącej tylko działalność zwolnioną od VAT (np. edukacyjną). Czy przyznanie jej premii pieniężnej powinna wykazać jako jedyną opodatkowaną usługę?

Spółka zwróciła także uwagę, że nie można zarejestrować działalności gospodarczej w zakresie dokonywania zakupów i otrzymywania z tego tytułu premii. Nie można więc uznać, że jest to świadczenie usług.

[srodtytul]...i niedokładna definicja [/srodtytul]

Wskazano także, że Polska niedokładnie implementowała do ustawy o VAT zawartą w dyrektywie definicję usługi. W prawie europejskim mówi się bowiem o każdej transakcji, która nie jest dostawą towarów. W polskich przepisach pojęcie usługi zdefiniowano jako każdą czynność, która nie jest dostawą towarów.

[srodtytul]Jak dostawa, to nie usługa[/srodtytul]

Sąd przychylił się do stanowiska spółki i uchylił interpretację. Zwrócił uwagę, że problemem tym zajmował się zarówno [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (np. w orzeczeniu z 6 lutego 2008 r., III SA/Wa 1967/07), jak i Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z 6 lutego 2007 r., I FSK 94/06)[/b].

Z orzeczeń tych wynika, że premia wypłacona przez sprzedawcę w przypadku osiągnięcia określonego progu obrotów nie jest dla nabywcy wynagrodzeniem za świadczone usługi. To dlatego że art. 8 ust. 1 ustawy o VAT jednoznacznie mówi, iż usługą jest świadczenie, które nie stanowi dostawy towaru. Nie może zatem wystąpić taka sytuacja, która jednocześnie stanowiłaby dostawę towaru i świadczenie usługi. Przepis ten wyklucza takie rozwiązanie. Dokonywanie przez firmę zakupów u kontrahenta, jak i terminowa zapłata mieści się w zakresie czynności opodatkowanej VAT w postaci dostawy towarów. Czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą jednocześnie poprzez ich zsumowanie stanowić usługi.

[srodtytul]Urzędy nie zmieniają poglądów [/srodtytul]

Mimo że orzecznictwo w tym zakresie jest jednolite, organy skarbowe wciąż nie uwzględniają go przy wydawaniu wiążących interpretacji. Jednym z ostatnich przykładów jest [b]pismo Izby Skarbowej w Warszawie z 5 maja 2008 r. (IP-PP2-443-559/08-2/IB)[/b]. Na wskazane przez podatnika wyroki odpowiedziała ona, że są to rozstrzygnięcia w konkretnych przypadkach i nie są źródłem praw i obowiązków w innych sprawach.