Od 1 kwietnia 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków (PKD 37.00.Z PKWiU 90.00.11) oraz transportu drogowego towarów (PKD 49.41.Z). Główna działalność to odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Czy mogę w tym roku rozliczać się w formie ryczałtu? Jeśli tak, to jaka stawka będzie właściwa?
Podatnik wykonujący usługi w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz usługi transportowe może opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej ustawa o ryczałcie) osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą płacić podatek dochodowy w tej formie. Przypadki, kiedy przedsiębiorca nie ma tego prawa, wymienia art. 8 ustawy o ryczałcie (odsyła m.in. do załącznika nr 2). Po przeanalizowaniu tego przepisu i załącznika można stwierdzić, że nic nie wskazuje na to, aby w omawianym wypadku nie było możliwe opłacanie przez podatnika ryczałtu. Czytelnik może zatem wybrać taką formę opłacania podatku dochodowego (informując o tym naczelnika urzędu skarbowego).
Mając na uwadze charakter świadczeń wykonywanych przez czytelnika (wskazanych w treści pytania), można przyjąć, że prowadzi on działalność usługową, a dla takiej przewidziana jest stawka ryczałtu w wysokości 8,5 proc. (art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o ryczałcie). Gdyby jednak w ramach prowadzonej działalności podatnik świadczył usługi w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 t, wówczas osiągnięty przez niego przychód byłby opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych naliczonym według stawki 5,5 proc.
Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska