Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 sierpnia 2018 r. (II FSK 2168/16).

Czytaj także: Hotel ze spa a podatek od nieruchomości

Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania pomieszczeń znajdujących się w hotelu położonym na nieruchomości przeznaczonej na cele związane ze świadczeniem usług zdrowotnych. We wniosku wskazała, że w budynku znajdują się dwa rodzaje pomieszczeń:

- bezpośrednio wykorzystywane dla celów udzielania świadczeń zdrowotnych oraz

- pośrednio wykorzystywane dla celów udzielania świadczeń zdrowotnych (pomieszczenia niezabiegowe).

Pytanie spółki dotyczyło kwestii opodatkowania pomieszczeń niezabiegowych, a mianowicie czy ma ona prawo zastosować do nich obniżoną stawkę podatku od nieruchomości wynikającą z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jej zdaniem, po nowelizacji tego przepisu w 2011 r., oba typy pomieszczeń powinny być opodatkowane w ten sam sposób, czyli korzystać z preferencyjnej stawki.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Wskazał, że nowelizacja miała na celu zmniejszenie obciążenia podatkowego podmiotów świadczących usługi lecznicze, jednak pomieszczenia związane z taką działalnością nie mogą być wykorzystywane na inne cele komercyjne.

Sprawa trafiła do WSA w Gliwicach, ale sąd nie podzielił stanowiska spółki. Wskazał, że art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy został znowelizowany przez art. 133 ustawy o działalności leczniczej, który podlegał kontroli Trybunału Konstytucyjnego (K 22/12 – orzeczono o jego konstytucyjności). Mając na względzie to orzeczenie, sąd przyznał rację organowi podatkowemu, że pomieszczenia objęte stawką preferencyjną nie mogą być wykorzystywane również w celach komercyjnych. Spółka nie zgodziła się ze stanowiskiem WSA i wniosła skargę kasacyjną.

NSA, powołując się na jednolitą linię orzeczniczą sądów administracyjnych, uznał skargę za niezasadną. Wskazał przy tym, że dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku wynikającej z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych konieczne jest, aby lokale nie były wykorzystywane w celach komercyjnych. Powinny także zostać spełnione łącznie dwie przesłanki: budynek lub jego część muszą być związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej oraz muszą być zajmowane przez podmiot świadczący te usługi. ?

—Gabriela Łuc, współpracowniczka zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

Komentarz eksperta

Monika Grabowiecka, starsza konsultantka w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Komentowane orzeczenie NSA zmusza właścicieli budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza, do dokładnego przeanalizowania swojej sytuacji i sprawdzenia, czy rzeczywiście mogą korzystać z obniżonej stawki podatku od nieruchomości. Samo ustalenie, że właściciel czy najemca budynku został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą nie stanowi podstawy do traktowania wszystkich pomieszczeń w danym budynku jako związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, objętych preferencyjną stawką podatku. NSA w uzasadnieniu powołał się na wyrok TK z 26 września 2013 r. (K 22/12), w którym Trybunał analizował wprowadzoną w 2011 r. nowelizację przepisów. We wcześniejszym ich brzmieniu opodatkowane preferencyjną stawką mogły być jedynie budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. W praktyce oznaczało to, że tylko np. gabinety zabiegowe mogły być objęte niższą stawką. Nowelizacja rozszerzyła zakres stosowania obniżonej stawki podatku. Do kategorii objętych nią pomieszczeń zostały dodane także te jedynie związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych jak np. pomieszczenia socjalne.

Warto przypomnieć, że w przepisach o podatku od nieruchomości pojęcia „zajęcie" i „związanie z działalnością gospodarczą" mają swoje znaczenie wypracowane przez doktrynę i orzecznictwo. Przez nieruchomości zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej rozumie się te, na których podejmowane są faktyczne czynności. Pojęcie związania z działalnością gospodarczą jest natomiast intepretowane dużo szerzej. Rozumie się przez to np. wszystkie nieruchomości będące w posiadaniu przedsiębiorcy, niezależnie od tego czy są przez niego wykorzystywane. Zmiana przepisów spowodowała zatem, że podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych (np. sanatoria, ośrodki wypoczynkowe) uznały, że wszystkie powierzchnie, także te jedynie związane z tą działalnością, powinny być opodatkowane niższą stawką podatku od nieruchomości.

Z takim rozumieniem nie zgodził się jednak NSA, który wskazał, że budynki oraz ich części nie tylko muszą być zajęte przez podmiot, który wykonuje działalność leczniczą. Takie obiekty muszą jednocześnie pozostawać w związku z tą działalnością i w żadnym stopniu nie mogą być wykorzystywane na inną działalność komercyjną. Oznacza to, że - zdaniem NSA - przepis ma zastosowanie tylko względem podmiotu, który spełnia jednocześnie obie przesłanki przedmiotowo-podmiotowe. Wynika z tego, że pomimo, iż nowelizacja przepisu rozszerzyła zakres pomieszczeń objętych preferencyjną stawką, to wyrok NSA de facto ponownie zawęził rozumienie przepisu, tak jak było to do 31 grudnia 2010 r.

Celem ustawodawcy było niewątpliwie dookreślenie sytuacji, gdy podatnik może korzystać z obniżonej stawki i wyeliminowanie jej szerokiego stosowania. Stanowisko NSA może jednak budzić wątpliwości na gruncie wykładni językowej przepisu. Jak wskazano powyżej, zakres znaczeniowy pojęcia „zajęcie" jest węższy niż pojęcia „związanie". Każdy budynek zajęty przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych będzie jednocześnie związany z prowadzoną przez niego działalnością w zakresie udzielania tych świadczeń. Jeżeli więc podatnik posiada odpowiedni status i zajmuje budynki lub ich części udzielając świadczeń zdrowotnych (aspekt podmiotowy), to tym bardziej wszystkie znajdujące się w jego posiadaniu pomieszczenia będą związanie z taką działalnością (aspekt przedmiotowy). Wydaje się zatem, że literalne brzmienie przepisu uzasadniałoby szersze stosowanie preferencyjnej stawki podatku niż wynika to z komentowanego wyroku NSA. ?