Tak [b]w wyroku z 13 maja 2008 r. orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 600/07).[/b]
To bardzo ważne orzeczenie dla firm przekazujących kontrahentom prezenty lub organizujących sprzedaż premiową. To one toczą spory z urzędami o to, czy mają obowiązek naliczać VAT od nieodpłatnie przekazywanych towarów.
[srodtytul]Niespójne przepisy [/srodtytul]
Problem wynika z niespójnych i niezgodnych z prawem wspólnotowym regulacji zawartych w art. 7 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W konsekwencji oznacza to obowiązek naliczenia VAT, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę VAT naliczonego (w całości lub w części).
Przepis ten precyzuje, że jako dostawę towarów trzeba m.in. traktować przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, udziałowców, akcjonariuszy lub członków stowarzyszenia. Inny przykład wskazany przez ustawodawcę to darowizny oraz wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia.
Na tej podstawie niektóre organy podatkowe wciąż próbują udowodnić, że przekazanie prezentu dla kontrahentów musi być opodatkowane VAT. Przy tej interpretacji pomijają jednak zupełnie, że także przykładowo wskazane w przepisach sytuacje są traktowane jak dostawa towarów, tylko gdy przekazanie następuje na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.
[srodtytul]Ustawa korzystniejsza[/srodtytul]
NSA stwierdził, że taka wykładnia jest niedopuszczalna, chociaż polskie przepisy są niezgodne z dyrektywą. [b]Tylko podatnik bowiem może powołać się na niezgodność krajowego rozwiązania z dyrektywą i zastosować korzystniejsze dla niego prawo wspólnotowe. Organy podatkowe nie mają takiego prawa – nie mogą uznać, że wprawdzie polska ustawa nie przewiduje opodatkowania transakcji, ale obowiązek ten wynika z dyrektywy, więc podatnik musi zapłacić VAT.[/b]
Zasady opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów budzą wątpliwości od wejścia w życie nowej ustawy o VAT. Naczelny Sąd Administracyjny poruszał już ten problem w uchwale z 28 maja 2007 r. (sygn. I FPS 5/06), która dotyczy stanu prawnego obowiązującego przed 1 czerwca 2005 r.
Sąd stwierdził wtedy, że nieodpłatne wydanie towarów stanowiących część majątku podatnika związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowi opodatkowaną dostawę towarów za wynagrodzeniem. Wystarczy, że podatek naliczony związany z tymi towarami został odliczony.
W tamtym stanie prawnym NSA zdecydował, że nie ma znaczenia, czy przekazanie nastąpiło na cele działalności gospodarczej czy też z innego powodu. W okresie tym jedynym wyjątkiem, wyraźnie przewidzianym przez ustawodawcę, były prezenty małej wartości.
Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny uznał jednak, że uchwała ta nie może być stosowana do stanu prawnego obowiązującego od 1 czerwca 2005 r.
[ramka][b]Opinia: Alicja Sarna, doradca podatkowy w kancelarii MDDP[/b]
NSA stwierdził, że nieodpłatne przekazanie towarów na cele związane z przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu VAT. Sprawa dotyczyła okresu po nowelizacji art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, która weszła w życie 1 czerwca 2005 r. Sąd podkreślił, że od tego momentu nastąpiła istotna zmiana przepisów o nieodpłatnym przekazaniu towarów. Nie może więc mieć zastosowania uchwała NSA z 28 maja 2007 r. (sygn. I FPS 5/06), która nakazywała opodatkowywać każde nieodpłatne wydanie towarów przez podatnika, który przy ich zakupie odliczył VAT. Sąd potwierdził ponadto, że chociaż podczas tej nowelizacji nieprawidłowo zaimplementowano postanowienia dyrektywy (w konsekwencji polskie rozwiązania są korzystniejsze dla podatników od wspólnotowych), organy podatkowe muszą stosować prawo krajowe. Nie można bowiem pominąć literalnego brzmienia krajowych przepisów i dokonywać ich wykładni contra legem tylko dla osiągnięcia celów określonych w dyrektywie.[/ramka]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [link=mailto:k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail][/i]