Od miesięcy media przekonują, że rynkiem pracy rządzi pracownik. Wielu pracodawców dwoi się i troi, nie tylko żeby zachęcić potencjalnych, ale by zadowolić już zatrudnionych pracowników. Oferują już nie tylko pakiety medyczne, karnety do fitness, świąteczne bonusy czy imprezy integracyjne, lecz nawet pikniki promujące zdrowy styl życia.

Praktyka fiskusa pokazuje, że każda taka inicjatywa ma określone konsekwencje podatkowe. Przy czym większość wywołuje tak duże kontrowersje, że muszą je rozstrzygać sądy administracyjne. Kolejny właśnie przesądził Naczelny Sąd Administracyjny.

Czytaj także: VAT: Łatwiej będzie ustalić stawkę podatku

Tym razem chodziło o piknik prozdrowotny i rozliczenie VAT. Z wnioskiem o interpretację w tym zakresie wystąpiła spółka z branży motoryzacyjnej. Wyjaśniła, że należy do międzynarodowej grupy, której spółki mają siedziby na całym świecie. Korporacja wdrożyła we wszystkich swoich lokalizacjach program promowania wśród pracowników zdrowego stylu życia. To działania polegające m.in. na walce z paleniem, propagowaniu zdrowego odżywiania, uprawiania sportu itp.

Żyj zdrowo

Jednym z elementów programu będą pikniki „Żyj zdrowo" dla pracowników firmy, ich rodzin, pracowników agencji pracy tymczasowej, emerytów, zleceniobiorców oraz przedstawicieli korporacji i organizacji. Piknik – w tym poczęstunek i wszystkie atrakcje – finansowany jest ze środków obrotowych. Jego organizacją zajmuje się kompleksowo zewnętrzna firma, która wystawia fakturę. Chciała potwierdzenia, że organizacja pikniku to nieodpłatne świadczenie usług niepodlegające VAT, a wydatki z nim związane dają odliczenie.

Brak związku

Odpowiedź okazała się nie po jej myśli. Fiskus stwierdził, że organizacja pikniku to nieodpłatne świadczenie usług zrównane z odpłatnym ich świadczeniem, czyli podlegające opodatkowaniu VAT (art. 8 ust. 2 ustawy). Za to nie dopatrzył się prawa do odliczenia.

Spółka zaskarżyła interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił jej skargę. Owszem, zgodził się, że udział w pikniku pracowników i ich rodzin może wpłynąć na zwiększenie integracji i podnieść wydajność, więc wydatki poniesione na rzecz tych osób mogłyby mieć pośrednio związek ze sprzedażą opodatkowaną. Ale przy tak szerokim kręgu uczestników jak w opisanym przypadku zdaniem WSA jest on zbyt odległy i niepewny.

To stanowisko zaakceptował NSA. Ważny dla skutków podatkowych pikniku zdrowotnego okazał się m.in. charakter działalności prowadzonej przez spółkę. I jak tłumaczył sędzia NSA Roman Wiatrowski, także to, że nie był on typowo pracowniczy.

Gdy chodzi o odliczenie, o jego braku przesądziło to, że spółka nie wykazała bezpośredniego ani nawet pośredniego związku wydatków na piknik z działalnością o charakterze cenotwórczym.

Wyrok jest prawomocny.

Opinia

Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy

W swoim orzeczeniu NSA wskazał na istotę wspólnego systemu VAT. Oceny skutków w VAT imprez z udziałem kontrahentów i pracowników należy dokonywać pod kątem opodatkowanej działalności gospodarczej u organizatora. W spornym stanie faktycznym mieliśmy do czynienia z firmą działającą na rynku automotive, a impreza była nakierowana na promocje zdrowego stylu życia i skierowana do niezidentyfikowanej grupy pracowników oraz kontrahentów spółki. Gdyby podobne wydarzenie miało na celu uzyskanie przychodów opodatkowanych VAT czy było organizowane w związku z podpisaniem kontraktów, które wygenerują opodatkowany przychód, kwalifikacja wydatków i podatku należnego byłaby inna. Na te istotne dla rozliczenia VAT okoliczności słusznie wskazał NSA w swoim wyroku oddalającym skargę spółki.

sygnatura akt: I FSK 2002/16