Prowadzę firmę handlową w formie spółki cywilnej z żoną. Działalność jest zwolniona z VAT z uwagi na wielkość obrotów oraz opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jakie będę miał obciążenia podatkowe i jakie obowiązki wobec urzędu na skutek likwidacji spółki i kontynuacji tej samej działalności pod tym samym adresem jednoosobowo przez żonę? Czy towar i wyposażenie, które pozostały na zakończenie działalności, mogą być wniesione do firmy żony?
Czytelnik jest opodatkowany ryczałtem oraz zwolniony z VAT i w związku z tym rozwiązanie spółki cywilnej nie powoduje u niego dodatkowych obciążeń podatkowych.
Przypomnijmy, że podatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy, a nie sama spółka cywilna. W związku z tym na gruncie podatku dochodowego podatnikiem była i nadal będzie żona, tyle że działalność gospodarczą prowadzić teraz będzie jednoosobowo, a nie w formie spółki cywilnej. Mąż natomiast zakończy swoją dotychczasową działalność.
Ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.) nie przewiduje opodatkowania wartości remanentu likwidacyjnego. Sprzedaż towarów pozostałych po likwidacji działalności jest opodatkowania według właściwych stawek ryczałtu.
Towary i wyposażenie pozostałe po rozwiązaniu spółki stają się współwłasnością małżeńską. Biorąc pod uwagę, że firmę będzie teraz prowadziła tylko żona, nie ma zasadniczo przeszkód, aby przyjęła ona te towary i wyposażenie do działalności za pomocą remanentu początkowego. Nie będzie tu miała miejsca sprzedaż tych towarów (poprzez samo ich wniesienie do jednoosobowej działalności żony). W związku z przyjęciem towarów do działalności żony nie powstaną zatem żadne obowiązki podatkowe.
Zakładam, że żona będzie dalej opodatkowana w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Nie ma zatem potrzeby rozważania kwestii kontynuacji amortyzacji środków trwałych dotychczas używanych w działalności spółki, a teraz wykorzystywanych w jednoosobowej działalności żony.
Biorąc pod uwagę, że spółka była zwolniona podmiotowo z VAT, nie powstanie konieczność opodatkowania remanentu likwidacyjnego (na zasadach określonych w art. 14 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, DzU nr 54, poz. 535 ze zm.).
Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska