W razie zakończenia działalności prowadzonej samodzielnie przez czytelnika rozliczającego się za pomocą księgi przychodów i rozchodów trzeba sporządzić spis z natury towarów i wpisać go do księgi. Przy likwidacji działalności spisem z natury należy objąć także wyposażenie. Nakazuje to § 27 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm.).
Nie oznacza to jednak, że od remanentu trzeba będzie zapłacić podatek. W myśl bowiem art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeśli przedsiębiorca będący osobą fizyczną wniósł w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.
Jeśli wspomniany warunek będzie spełniony w razie przekształcenia polegającego na likwidacji samodzielnie prowadzonej działalności i kontynuowania jej w spółce cywilnej, wspólnik likwidujący działalność samodzielną nie zapłaci podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego. Dotyczy to również sytuacji, gdy wspólnicy z dochodu uzyskanego w spółce będą rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.