[b]Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Jego interpretacja (nr ILPP1/443-144/07-2/BD)[/b] potwierdza stanowisko podatnika (spółki), który wystąpił z wnioskiem. Spółka nie pobiera od kontrahentów kaucji za opakowania zwrotne (tj. pojemniki z tworzywa sztucznego), w których dostarcza swoje produkty (pieczywo). Przy kolejnych dostawach odbiera pojemniki z poprzedniej dostawy, a zostawia z bieżącej. Cały czas pozostają one jednak własnością spółki. Zdaniem podatnika odbiór pojemników od kontrahentów nie wpływa na rozliczenie VAT przez spółkę. W szczególności nie powoduje konieczności korygowania obrotu z tytułu dostawy pieczywa o odpowiednią część wartości pojemnika uwzględnioną wcześniej w cenie pieczywa.
Z takim stanowiskiem podatnika zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu. Jak podkreślił w uzasadnieniu, ustawa o VAT nie zawiera definicji opakowań zwrotnych. W potocznym rozumieniu są nimi opakowania, które nadają się do powtórnego wykorzystania w procesie produkcji. Ich wydaniu najczęściej towarzyszy pobranie kaucji, oddawanej po zwrocie opakowań. Co więcej, ani ustawa, ani przepisy wykonawcze do niej nie przewidują zwolnienia z opodatkowania VAT dostawy opakowań, w tym zwrotnych, która – zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o tym podatku – objęta jest 22-proc. stawką.
Według dyrektora Izby Skarbowej problem opodatkowania opakowań należy rozpatrywać w dwóch aspektach: jako dodatkowe koszty podatnika w związku z dostawą towarów, które powiększają wartość dokonywanej czynności i tym samym opodatkowania, albo jako dostawę odrębnego towaru. “W pierwszym przypadku opakowania są związane z zasadniczą dostawą towarów i zwiększają łączną kwotę należną z tytułu transakcji. Wówczas odpowiednią część kosztu związanego z nabyciem opakowania zwrotnego należy uwzględnić w cenie towaru i razem z towarem opodatkować oraz wykazać na fakturze jako jedną pozycję. W drugim przypadku, jeżeli strony umowy sprzedaży przewidują zwrot opakowań, możliwe jest traktowanie ich jako odrębnego elementu świadczenia zasadniczego (dostawy towarów)” – czytamy w uzasadnieniu. Wówczas, jak podkreśla dyrektor, [b]opakowania podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. tak jak dostawa innych towarów, a ich wydanie dokumentowane jest fakturą VAT.[/b]