Nie.

Aport przedsiębiorstwa jest co prawda czynnością niepodlegającą VAT (tak wynika z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu/oddziału samodzielnie sporządzającego bilans). Nie ma jednak obawy, że organy podatkowe zakwestionują wcześniejsze odliczenie VAT od towarów i usług kupionych na potrzeby przedsiębiorstwa, a teraz wnoszonych aportem do spółki jawnej wraz z całym przedsiębiorstwem. Brak bowiem przepisu, który byłby podstawą prawną do sporządzenia takiej korekty. Co więcej, nabywca (w tym wypadku spółka jawna) jest następcą prawnym zbywcy (osoby fizycznej, która wniosła przedsiębiorstwo jako wkład), wstępuje więc w jej prawa i obowiązki podatkowe w zakresie VAT. Wynika to z art. 93a § 2 pkt 2 ordynacji podatkowej.

Brak konieczności korekty w takiej sytuacji potwierdziła też Izba Skarbowa w Opolu w interpretacji z 17 września 2007 r. (PP-II/443-0087/07/IW).

Dodajmy, że nowo powstała spółka, do której osoba fizyczna wniosła jako wkład przedsiębiorstwo, może jako następca prawny być zobligowana do korekty VAT, jeśli obowiązek takiej korekty ciążył na wnoszącym aport. Chodzi o sytuację, gdy przedsiębiorca ten proporcjonalnie rozliczał VAT naliczony związany z zakupami, które we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie służyły zarówno sprzedaży opodatkowanej, jak i czynnościom, w związku z którymi nie można odliczyć VAT. Wówczas po zakończeniu roku podatkowego spółka jako nabywca przedsiębiorstwa miałaby obowiązek skorygować kwotę odliczonego podatku z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego (art. 91 ust. 9 ustawy o VAT). W przypadku czytelnika – który wykonywał wyłącznie czynności opodatkowane – nie wchodzi to jednak w grę.