Niektórzy z nich dostają z urzędów korzystne interpretacje, mimo odmiennego stanowiska nadrzędnych organów.
W DF z 14 czerwca br. w artykule „Podatek od niewypłaconego zysku” opisywaliśmy wyjaśnienia ministra finansów z 16 kwietnia br. (odpowiedź na interpelację poselską). Jego zdaniem wspólnik spółki kapitałowej, która przekształciła się w osobową, musi zapłacić podatek od pozostawionego w spółce zysku. Jest to przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
To bardzo kontrowersyjny pogląd (polemizowała z nim Dorota Szubielska w DF z 2 sierpnia br.). Można bowiem argumentować, że spółka osobowa staje się właścicielem majątku spółki kapitałowej, w którego skład wchodzi m.in. zatrzymany w niej zysk. Jego wartość jest składnikiem majątku spółki osobowej, a nie jej poszczególnych wspólników. Na tej podstawie można uznać, że nie osiągają oni przychodu, nie uzyskują bowiem przysporzenia majątkowego. Tak też twierdziły niektóre organy podatkowe, np. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 26 stycznia 2006 r. (1401/PD-4230Z-113/ 05/ICh).
Warszawska Izba Skarbowa już zmieniła zdanie (interpretacja z 5 marca br., 1401/BF-I/418-14/13/06/AP), ale okazuje się, że niektórym firmom nie zamyka to drogi do korzystnych podatkowo przekształceń.
Spójrzmy na interpretację Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 15 maja br. (1435/FD1/415/ 9/07/EK), czyli wydaną już po piśmie ministerstwa i izby skarbowej. Urząd stwierdził wyraźnie, że spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez następcę prawnego. Majątek przekształcanej spółki zaliczany jest na poczet wkładów do spółki jawnej. Wspólnicy obejmują udziały, ale nie powoduje to powstania przychodu. Jak czytamy w odpowiedzi: "przekazanie skumulowanych zysków spółki kapitałowej na kapitał podstawowy spółki osobowej nie mieści się w katalogu źródeł przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt4 i 9, ani w art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".