To stanowisko ministra finansów przedstawione w odpowiedzi na interpelację poselską (pismo z 16 kwietnia 2007 r.).

O kontrowersjach związanych z opodatkowaniem wspólników przy takim przekształceniu pisaliśmy już w DF z 30 grudnia 2004 r. i 6 stycznia 2005 r. Do tej pory jednak organy podatkowe nie wypracowały w tej sprawie jednolitego stanowiska.

Zgodnie z art. 551 § 1 kodeksu spółek handlowych spółka kapitałowa może przekształcić się w handlową spółkę osobową. Ta druga przejmuje jej wszystkie prawa i obowiązki, staje się także właścicielem majątku. W jego skład wchodzi m.in. zatrzymany w spółce zysk. Wartość tego zysku jest składnikiem majątku spółki osobowej, a nie jej poszczególnych wspólników. Na tej podstawie można uznać, że nie osiągają oni przychodu, nie uzyskują bowiem przysporzenia majątkowego. Tak też uważały niektóre organy podatkowe (np. Izba Skarbowa w Warszawie w decyzji z 26 stycznia 2006 r., 1401/PD-4230Z-113/ 05/ICh, którą opisywaliśmy w DF z 14 grudnia 2006 r.).

Część urzędów twierdziła jednak, że w takim wypadku wspólnicy uzyskują przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu z 29 czerwca 2005 r., IPD1/415-15/05).

I za tym drugim poglądem opowiedział się minister finansów. Podkreślił, że katalog przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest otwarty. Mieszczą się w nim również pozostawione w spółce kapitałowej środki.

Jak czytamy w odpowiedzi resortu: "pozostawione w spółce kapitałowej środki (które stały się majątkiem spółki osobowej prawa handlowego) przypadające na wspólnika (osobę fizyczną) będą podlegały opodatkowaniu w momencie wyjścia tego wspólnika ze spółki osobowej jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Natomiast w przypadku, gdy pozostałe w spółce kapitałowej na dzień przekształcenia środki nieopodatkowane podwyższą wartość wkładów w spółce osobowej w stosunku do wartości udziałów w spółce kapitałowej, to różnica tych wartości stanowić będzie przychód. Przychód ten będzie również przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Powstanie on w momencie wykreślenia spółki kapitałowej z krajowego rejestru sądowego. Mając na uwadze fakt, że spółka osobowa w drodze sukcesji generalnej przejęła ogół praw i obowiązków przekształconej spółki kapitałowej, będzie zobowiązana w takich przypadkach do poboru zryczałtowanego podatku od tych przychodów".