[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 4 stycznia 2010 r. (IPPP1/443-1031/ 09-4/AP).[/b]

Spółka kapitałowa zamierza utworzyć spółkę komandytową, do której wniesie aportem zorganizowaną część swojego przedsiębiorstwa (dalej: zcp) w postaci działu marketingu. Do zadań tego działu należy zarządzanie markami spółki, w szczególności dbanie o rozwój i wzrost wartości. W rezultacie spółka osobowa przejmie wszystkie zadania związane z reklamą i promocją marek spółki, a także zarządzanie umowami licencyjnymi na korzystanie z jej znaków towarowych.

Dział marketingowy jest wyodrębniony ze struktury spółki pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym. Spełnia definicję zcp, określoną w art. 2 ust. 27e [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link].

Składając wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych, spółka chciała potwierdzenia, że w związku z tym aportem nie będzie miała obowiązku korekty VAT naliczonego.

Argumentowała, że zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT, w przypadku transakcji zbycia zcp, korektę roczną podatku naliczonego odliczonego przez zbywcę od towarów i usług, wchodzących w skład zcp, powinien sporządzić jej nabywca. Dlatego jako zbywca zcp nie będzie zobowiązana do rocznej korekty VAT naliczonego, odliczonego od towarów i usług, będących przedmiotem aportu.

W jej opinii do ewentualnej korekty podatku naliczonego, odliczonego przez spółkę, będzie zobowiązana nowo powstała spółka osobowa – jako nabywca zcp – w razie wykorzystywania wniesionych aportem towarów i usług do działalności nieopodatkowanej lub zwolnionej od VAT.

Organ podatkowy uznał, że to prawidłowe stanowisko.

[i]Monika Mąkosa, konsultantka w Zespole Zarządzania Wiedzą Podatkową PricewaterhouseCoopers[/i]

[ramka][b]Komentuje Witold Adamowicz, menedżer w Zespole Fuzji i Przejęć PricewaterhouseCoopers:[/b]

Problematykę korekt podatku naliczonego w przypadku aportu zcp można już dziś uznać za problem historyczny, gdyż brzmienie obecnych przepisów jest jasne.

Do niedawna jednak istniało ryzyko, że wnoszący aportem zcp będzie musiał skorygować VAT odliczony od wnoszonych aportem aktywów: zarówno zapasów, jak i środków trwałych.

Problem ten wynikał głównie z błędnego wdrożenia VI (obecnie 112) dyrektywy do polskich przepisów oraz ze zwolnienia z VAT dla aportów wnoszonych do spółek prawa handlowego.

Do 30 listopada 2008 r. zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT poza zakresem tego podatku pozostawało wyłącznie zbycie przedsiębiorstwa lub oddziału samobilansującego, a nie dowolnej zcp, jak przewidywała dyrektywa.

Również art. 91 ust. 9 ustawy o VAT odnosił się wyłącznie do przedsiębiorstwa lub oddziału samobilansującego, pomijając zcp. Od 1 grudnia 2008 r. brzmienie tych przepisów się zmieniło, a w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT dodano definicję zcp, zgodną z definicjami przyjętymi w ustawach o podatku dochodowym.

Dodatkowy problem stwarzało zwolnienie z VAT aportów (wkładów niepieniężnych) wnoszonych do spółek prawa handlowego, przewidziane w § 8 ust. 1 pkt 6 nieobowiązującego już rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

Z uwagi na to, że aport zcp podlegał przepisom ustawy o VAT a rozporządzenie zwalniało go z tego podatku, podatnicy wnoszący aportem w ramach zcp środki trwałe oraz zapasy byli zmuszani do korygowania odliczonego VAT związanego z ich zakupem.

Obecnie z uwagi na zmianę brzmienia przepisów zarówno ustawy (zmiana art. 6 pkt 1 i art. 91 ust. 9, polegająca na uwzględnieniu zcp), jak i rozporządzenia (obecne nie przewiduje już zwolnienia z VAT dla aportów) nie ma wątpliwości, że wniesienie aportu zcp nie będzie skutkowało dla wnoszącego obowiązkiem korekty VAT – ani od środków trwałych, ani od zapasów. Obowiązek ewentualnej korekty będzie ciążył na otrzymującym aport.[/ramka]