Na gruncie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.) [/link]wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub spółki cywilnej jest tożsame z odpłatną dostawą towarów.

Skutkiem aportu jest przeniesienie na inny podmiot prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, a organy podatkowe uznają, iż wniesienie aportu spełnia wymóg odpłatności, gdyż istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w formie udziałów (tak np. [b]dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 15 stycznia 2009 r., ITPP2/443-959/08/RS[/b]).

Aport, jeśli odbywa się za wynagrodzeniem, jest w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy o VAT uznawany za sprzedaż.

Wniesienie aportu jest opodatkowane według stawki właściwej dla towaru będącego przedmiotem aportu.

Do 31 marca 2009 r. w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci aportu do spółki prawa handlowego bądź spółki cywilnej istniała możliwość zastosowania zwolnienia VAT.

Natomiast od 1 kwietnia 2009 r. aport jest wyłącznie czynnością podlegającą opodatkowaniu.

Z praktycznego punktu widzenia ma to istotne znaczenie dla podatników, gdyż zwalnia z konieczności korygowania rozliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów stanowiących przedmiot aportu.

W razie wniesienia aportem towarów opodatkowanych VAT nie będzie dochodziło do zmiany przeznaczenia nabytych wcześniej towarów, które w przypadku nabycia kwalifikowanego jako związane ze sprzedażą opodatkowaną dawało prawo do odliczenia naliczonego VAT.

Natomiast zwolniony z podatku aport towarów zmieniał klasyfikacje nabycia towarów, które były przedmiotem aportu, jako związanego ze sprzedażą zwolnioną.

W konsekwencji według organów podatkowych podatnicy byli zobowiązani do korekty podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów wnoszonych aportem.

W obecnym stanie prawnym takiego obowiązku nie ma. Jest to stanowisko potwierdzane przez organy podatkowe (np. [b]interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 stycznia 2009 r., IPPP1/443-1864/08-4/SM[/b]).

Obecnie traktowanie aportu towarów na gruncie ustawy o VAT jako czynności zwolnionej bądź nieobjętej podatkiem ma charakter wyjątkowy, np. gdy wnoszący nie jest podatnikiem VAT z tego tytułu, transakcja ma charakter nieodpłatny.

W takim wypadku wniesienie towarów, od których VAT nie odliczono, będzie czynnością niepodlegającą VAT. Tak samo, gdy miejscem transakcji nie będzie terytorium Polski.

Aport będzie również zwolniony z podatku, gdy rzecz (towar) byłaby przy sprzedaży zwolniona w ramach dostawy towarów używanych.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Jeśli podatnik przekazuje aportem towar, przy nabyciu którego odliczał VAT, stosując wskaźnik proporcji, może dokonać odpowiedniej korekty nieodliczonego podatku naliczonego.

Przesłanką jej dokonania będzie zmiana przeznaczenia towaru – ze związku z działalnością mieszaną (wobec czego dokonano jedynie częściowego odliczenia VAT) na związek z czynnością opodatkowaną (taką w tym przypadku jest aport).[/ramka]

[i]Autor jest doradcą podatkowym w BSJP[/i]