[b]Spółka z o.o. kupiła przedłużenie gwarancji oprogramowania komputerowego na 2010 r. Czy należy je wprowadzić jako wartość niematerialną i prawną i amortyzować? Opłata z tego tytułu jest wyższa niż 3500 zł. Spółka ma inny rok podatkowy niż kalendarzowy. Obecny rok skończy się 31 maja 2010 r.[/b]

Licencja na program komputerowy – będąca wartością niematerialną i prawną – jako taka nie podlega ulepszeniu, w wyniku którego następuje zwiększenie jej wartości początkowej (to dotyczy jedynie środków trwałych).

W związku z tym poniesione wydatki na przedłużenie gwarancji nie powinny być traktowane jako ulepszenie, skutkujące zwiększeniem podstawy naliczania amortyzacji.

Przedłużenie gwarancji oprogramowania nie powoduje też powstania nowej wartości niematerialnej i prawnej. Ich zamknięty katalog został wymieniony w art. 16b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893 ]ustawy o CIT[/link], a wydatki na przedłużenie gwarancji oprogramowania nie stanowią żadnej ze wskazanych tam wartości niematerialnych i prawnych.

Nie trzeba więc w związku z tym wprowadzać nowego składnika majątku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i go amortyzować.

Dlatego że wydatki na ten cel są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, spółka powinna zaliczyć je do kosztów podatkowych.

Ponieważ jej rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy (obecny rok podatkowy spółki skończy się 31 maja 2010 r.), to wydatek na przedłużenie gwarancji na 2010 r. będzie dotyczył okresu przekraczającego rok podatkowy spółki.

W związku z tym na podstawie art. 15 ust. 4d ustawy o CIT spółka powinna go rozliczyć proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy przedłużenie gwarancji.