Powinni sporządzić ją do 31 stycznia. W tym roku jest nieco więcej czasu, bo 31 stycznia wypada w niedzielę. Następuje zatem przesunięcie terminu na poniedziałek 1 lutego.
[srodtytul]To nie zeznanie[/srodtytul]
PIT-16A nie jest zeznaniem podatkowym. Przedsiębiorca nie wykazuje w nim bowiem, jakie przychody uzyskał w ubiegłym roku. Deklaracja ta służy do wykazania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
W myśl art. 31 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B2A1A744A3B1486BCE2FBD6D5B77388A?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne[/link] po upływie roku podatkowego podatnik jest obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym roczną deklarację według ustalonego wzoru o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach.
[srodtytul]Tylko faktycznie zapłacone[/srodtytul]
Wysokość karty podatkowej na dany rok ustalana jest w decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Podatek wynikający z tej decyzji podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej podlega odliczeniu, jeżeli nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie, albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link].
Składkę tę w kwocie odliczonej od karty podatkowej podatnik wykazuje w poz. 45 deklaracji PIT-16A.
Przedsiębiorca wpłaca podatek bez wezwania na rachunek urzędu skarbowego w terminie do siódmego dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły (czyli np. do 7 kwietnia za marzec), a za grudzień – w terminie do 28 grudnia roku podatkowego.
Co istotne, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Oznacza to w praktyce, iż mimo że przedsiębiorca płaci na ubezpieczenie więcej, odliczyć może tylko 7,75 proc.
W PIT-16A wpisuje zatem w odpowiednich pozycjach kwotę składki zapłaconej i kwotę składki odliczonej (odrębnie za każdy miesiąc). Ważne jest to, że w deklaracji PIT-16A przedsiębiorca wpisuje tylko składki faktycznie zapłacone.
A to oznacza, że jeśli w 2009 r. nie zapłacił składki za któryś miesiąc, nie może jej wpisać. Podobnie jest ze składką za grudzień 2008 r. Jeśli przedsiębiorca zapłacił ją dopiero w styczniu 2009 r., to wpisze ją w deklaracji za ten rok (czyli za 2009 r.).
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Stanisław prowadzi mały zakład ślusarski.
Na początku stycznia 2010 roku odkrył, że przez przeoczenie nie zapłacił składki na ubezpieczenie zdrowotne za listopad 2009 roku.
Uregulował ją następnego dnia. Niestety w PIT-16A za 2009 rok składki tej nie wykaże.
Będzie mógł ją uwzględnić dopiero w deklaracji składanej za 2010 rok. [/ramka]
[srodtytul]Do którego urzędu[/srodtytul]
Wypełniona deklaracja powinna trafić w terminie do właściwego urzędu skarbowego. Czyli do którego?
Precyzują to przepisy ustawy (art. 29 ust. 3 i 4).
Wynika z nich, że deklarację składa się w urzędzie właściwym według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej.
Jeśli zaś podatnik nie dopełnił obowiązku zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu, deklarację składa się w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki, a jeżeli nie można ustalić siedziby spółki – w urzędzie według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników.
W przypadku gdy działalność jest prowadzona w kilku zorganizowanych zakładach na terenie objętym właściwością miejscową kilku urzędów, właściwy urząd ustala się według miejsca wskazanego przez podatnika jako siedziba działalności.
[ramka][b]Uwaga [/b]
Wysokość wydatków dotyczących składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. [/ramka]