[b]Nie.[/b] Wydanie duplikatu decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP) wiąże się z koniecznością złożenia stosownego wniosku i uiszczenia opłaty. Takie [b]pismo należy dostarczyć do tego samego urzędu skarbowego, który wydał decyzję w sprawie nadania NIP[/b]. Wniosek można złożyć w dowolnym czasie. Obowiązujące przepisy podatkowe nie przewidują żadnych ograniczeń czasowych.
Przy czym czytelnik musi wiedzieć, że ciąży na nim [b]obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej za uzyskanie duplikatu[/b].
Tak nakazują przepisy ustawy o opłacie skarbowej. Zgodnie z nią opłacie tej podlega w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej:
- dokonanie czynności urzędowej
na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,
- wydanie zaświadczenia na wniosek,
- wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji).
Obowiązek wniesienia opłaty skarbowej od dokonania czynności urzędowej powstaje z chwilą dokonania zgłoszenia lub złożenia wniosku o dokonanie czynności urzędowej, od wydania zaświadczenia – z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia, od wydania zezwolenia (pozwolenia, koncesji) – z chwilą złożenia wniosku o wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji). Opłatę skarbową wnosi się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty. Dokonuje się jej w kasie właściwego organu podatkowego lub na jego rachunek.
Stawki opłaty określone są w załączniku do ustawy o opłacie skarbowej. Zgodnie z nim za wydanie duplikatu decyzji o nadaniu NIP pobierana jest opłata w wysokości 15 zł.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184196]ustawa z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (DzU nr 225, poz. 1635 ze zm.)[/link][/i]