Przychód z kapitałów pieniężnych bądź zyski kapitałowe

Jeśli nie ma możliwości identyfikacji zbywanych udziałów lub akcji (nabytych w różnych terminach i cenach emisyjnych), czyli ustalenia rzeczywistego kosztu ich nabycia, stosuje się metody rachunkowe.

Publikacja: 12.09.2018 02:00

W kontekście podatku dochodowego, gdy wspólnikiem (akcjonariuszem) jest osoba fizyczna, zbywająca udziały (akcje) – uzyskana przez nią zapłata z tytułu sprzedaży udziałów (akcji) kwalifikowana jest do przychodów z kapitałów pieniężnych. Za datę powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji (w wartości wyrażonej w cenie określonej w umowie, pomniejszonej o koszty odpłatnego zbycia) uznaje się dzień przeniesienia na nabywcę (innego wspólnika/akcjonariusza, osobę trzecią lub spółkę akcyjną) własności udziałów albo akcji (art. 17 ust. 1ab pkt 1 w zw. z ust. 1 pkt 6 lit. a oraz art. 19 ust. 1 ustawy o PIT). Ponadto, jeżeli jest możliwa identyfikacja udziałów (akcji), przychód z tytułu ich zbycia powinien być przypisany bezpośrednio do wartości nabycia tych samych zbywanych udziałów (akcji). Tylko taki sposób postępowania daje bowiem gwarancję ustalenia dochodu do opodatkowania w prawidłowej wysokości. Natomiast w przypadku braku możliwości identyfikacji zbywanych udziałów lub akcji (nabytych w różnych terminach i po różnej cenie emisyjnej) przyjmuje się, że kolejno są to udziały (akcje) począwszy od nabytych najwcześniej (metoda FIFO) (art. 30a ust. 3 w zw. z art. 30b ust. 7 ustawy o PIT). Ponadto, zgodnie z art. 24 ust. 10 ustawy o PIT, w razie odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji) nabytych po różnych cenach i nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów, przy ustalaniu dochodu z takiej sprzedaży stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych nabytych najwcześniej. Zatem o możliwości ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) przy zastosowaniu metody FIFO decyduje niemożność określenia daty i ceny ich zakupu (por. interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 kwietnia 2016 r., nr ILPB1/4511-1-76/16-2/KF).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku