Przychód z kapitałów pieniężnych bądź zyski kapitałowe

Jeśli nie ma możliwości identyfikacji zbywanych udziałów lub akcji (nabytych w różnych terminach i cenach emisyjnych), czyli ustalenia rzeczywistego kosztu ich nabycia, stosuje się metody rachunkowe.

Publikacja: 12.09.2018 02:00

W kontekście podatku dochodowego, gdy wspólnikiem (akcjonariuszem) jest osoba fizyczna, zbywająca udziały (akcje) – uzyskana przez nią zapłata z tytułu sprzedaży udziałów (akcji) kwalifikowana jest do przychodów z kapitałów pieniężnych. Za datę powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów lub akcji (w wartości wyrażonej w cenie określonej w umowie, pomniejszonej o koszty odpłatnego zbycia) uznaje się dzień przeniesienia na nabywcę (innego wspólnika/akcjonariusza, osobę trzecią lub spółkę akcyjną) własności udziałów albo akcji (art. 17 ust. 1ab pkt 1 w zw. z ust. 1 pkt 6 lit. a oraz art. 19 ust. 1 ustawy o PIT). Ponadto, jeżeli jest możliwa identyfikacja udziałów (akcji), przychód z tytułu ich zbycia powinien być przypisany bezpośrednio do wartości nabycia tych samych zbywanych udziałów (akcji). Tylko taki sposób postępowania daje bowiem gwarancję ustalenia dochodu do opodatkowania w prawidłowej wysokości. Natomiast w przypadku braku możliwości identyfikacji zbywanych udziałów lub akcji (nabytych w różnych terminach i po różnej cenie emisyjnej) przyjmuje się, że kolejno są to udziały (akcje) począwszy od nabytych najwcześniej (metoda FIFO) (art. 30a ust. 3 w zw. z art. 30b ust. 7 ustawy o PIT). Ponadto, zgodnie z art. 24 ust. 10 ustawy o PIT, w razie odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji) nabytych po różnych cenach i nie jest możliwe określenie ceny nabycia zbywanych papierów, przy ustalaniu dochodu z takiej sprzedaży stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych nabytych najwcześniej. Zatem o możliwości ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) przy zastosowaniu metody FIFO decyduje niemożność określenia daty i ceny ich zakupu (por. interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 kwietnia 2016 r., nr ILPB1/4511-1-76/16-2/KF).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Minister finansów wydał ważną interpretację dla doradców podatkowych
Podatki
Czy owoce i warzywa można zaliczyć do kosztów? Jest nowa interpretacja
Podatki
Zmiany w raportowaniu schematów podatkowych. Chodzi o tajemnicę zawodową
Podatki
Darowane środki trwałe. Fiskus: przerwanie amortyzacji jest niekonstytucyjne
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Czy spółka powstała z jednoosobowej firmy na estońskim CIT korzysta z preferencji przy zatrudnianiu. Wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń