Aktualizacja: 25.08.2021 06:13 Publikacja: 25.08.2021 06:13
Foto: Adobe Stock
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił decyzję, którą fiskus ustalił podatnikowi 6705 zł podatku od spadków i darowizn.
Spór miał związek ze spadkobraniem po zmarłym w lipcu 2016 r. krewnym podatnika. Z akt wynikało, że pod koniec 2017 r. sąd potwierdził nabycie na podstawie testamentu praw do spadku po rodzeństwie matki podatnika. Orzeczenie się uprawomocniło i spadkobierca 29 marca 2018 r. wysłał fiskusowi zeznanie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3), w którym ujawnił, że w skład masy spadkowej wchodzi 70 tys. zł. Zaznaczył jednak, że kwota ta została przekazana za życia spadkodawcy. Do zeznania dołączył dwa oświadczenia. Z jednego wynikało, że zobowiązał się w zamian za kwotę uzyskaną ze sprzedaży działki należącej do wuja zapewnić mu dożywotnio i nieodpłatnie: mieszkanie oraz pochówek. W drugim zmarły wyrażał wolę, aby mieszkanie, w które zainwestował majątek życia, zostało potraktowane jako w całości ofiarowane wyłącznie siostrzeńcowi.
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas