Aktualizacja: 09.11.2024 07:14 Publikacja: 12.10.2021 17:52
Foto: Adobe Stock
Ministerstwo Finansów planuje podwyżkę akcyzy na papierosy. Okazuje się jednak, że na dwa i pół miesiąca do wejścia w życie nowych regulacji ciągle nie wiadomo, które wyroby tytoniowe zdrożeją bardziej, a które mniej.
Sposobem na wynegocjowanie nowych stawek podatku miało być powołane przez Ministerstwo Finansów Forum Akcyzowe. Jego prace rozpoczął jednak swego rodzaju skandal, po tym jak przedstawiciele Philips Morris, największego polskiego producenta papierosów i produktów nowatorskich, opuścili to forum. Reprezentująca m.in. tego producenta Federacja Przedsiębiorców Polskich w dwóch pismach przesłanych do Ministerstwa Finansów 22 września i 1 października zarzuciła niektórym zasiadającym w forum niezależnym z założenia ekspertom faktyczne reprezentowanie interesów tylko jednej firmy tytoniowej działającej na polskim rynku.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią nie płacą podatku od odszkodowań. Nie wyklucza to rozliczenia strat w kosztach uzyskania przychodów.
Krajowy System e-Faktur, czyli centralny, prowadzony przez fiskusa rejestr, będzie wprowadzany etapami. Najwcześniej, od 1 lutego 2026 r., zaczynają największe firmy.
Pismo od syndyka o minimalnym prawdopodobieństwie odzyskania długu od firmy, która jest już w upadłości nie wystarczy, żeby wrzucić go w koszty jako nieściągalną wierzytelność. Trzeba czekać do końca postępowania upadłościowego.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Globalny podatek wyrównawczy to krok w kierunku sprawiedliwego systemu podatkowego, ale koniecznie trzeba go uzupełnić o gwarancje dla firm inwestujących w polskich strefach ekonomicznych. To zgodna opinia posłów z różnych ugrupowań.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
Dochód do 60 tys. zł rocznie miał być nieopodatkowany. Rządzący nie spieszą się jednak z dotrzymaniem tej obietnicy.
Elektronizacji rozliczeń VAT raczej nie zatrzymamy – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
Opłaty za spotkania z psychoterapeutą to wydatki osobiste. Nie można ich zaliczyć do firmowych kosztów – twierdzi skarbówka.
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią nie płacą podatku od odszkodowań. Nie wyklucza to rozliczenia strat w kosztach uzyskania przychodów.
Krajowa Administracja Skarbowa zapowiada wprowadzenie nowych e-usług dla podatników. W 2025 roku złożenie deklaracji PIT ma być jeszcze prostsze dzięki udostępnieniu aplikacji e-Urząd Skarbowy na smartfony. Planowane są też inne nowości, które mają ułatwić kontakt z urzędem.
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas