Minister finansów opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia przedłużającego termin zapłaty podatku od dochodu z niezrealizowanych zysków, tzw. exit tax. Będzie na to czas do końca 2023 r.
Z obecnej wersji rozporządzenia wynika, że podatek jest płacony po utracie przeniesionego majątku. Przez utratę rozumie się jego zbycie lub inne zdarzenie skutkujące przeniesieniem własności. Jeśli nastąpi to przed 1 grudnia 2021 r., daninę należy zapłacić do siódmego dnia następnego miesiąca. W pozostałych przypadkach do 31 grudnia 2021 r.
Czytaj więcej
Z dyrektywy nie wynika, że podatek od wyjścia ma zastosowanie do darowizny majątku osobistego darczyńcy.
Minister finansów chce przedłużyć te terminy o dwa lata. Podatek trzeba będzie zapłacić do 31 grudnia 2023 r. Jeśli utrata majątku nastąpi przed 1 grudnia 2023 r., na odprowadzenie daniny mamy czas do siódmego dnia następnego miesiąca.
Exit tax obowiązuje w Polsce od 1 stycznia. Ministerstwo Finansów od początku podkreślało, że jest to zabezpieczenie przed wyprowadzaniem zysków. Ma zapobiec agresywnej optymalizacji polegającej na przenoszeniu majątku do powiązanej spółki w innym kraju po to tylko, żeby sprzedać go tam bez podatku.
Projekt dotyczy podatników rozliczających się PIT. W ich wypadku exit tax obejmuje majątek o wartości ponad 4 mln zł. Resort finansów podkreśla, że takie odroczenie płatności jest stosowane też w innych państwach, np. Francji czy Hiszpanii.
Nowelizacja ma wejść w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.
Etap legislacyjny: uzgodnienia wewnętrzne