Jak księgować faktury za domowy prąd

Przedsiębiorca, który wykonuje działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, ma prawo zaliczyć do kosztów w odpowiedniej proporcji opłaty za energię elektryczną. Powinien je zaewidencjonować w kolumnie 13 pkpir.

Publikacja: 05.03.2018 05:00

Jak księgować faktury za domowy prąd

Foto: Adobe Stock

- Prowadzę firmę jednoosobową we własnym mieszkaniu. Wykonuję usługi biurowe. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuję w prowadzonej metodą kasową podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W tym samym mieszkaniu również mieszkam z rodziną. Płacę za prąd w zakładzie energetycznym, umowa jest zawarta na mojego męża. Do tej pory nie ujmowałam prądu w kosztach firmy, chociaż pracuję w domu. Chcę teraz zmienić umowę z zakładem energetycznym, tzn. zawrzeć ją na moją firmę. Czy mogę kwotę z tej faktury za prąd zaliczyć w koszty firmy w całości, czy może w jakiejś proporcji tak jak czynsz płacony za mieszkanie, który rozliczam w proporcji, zgodnie z deklaracją złożoną przeze mnie w urzędzie gminy (zadeklarowałam jaką część mieszkania wykorzystuję na działalność)? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Po reformie składki zdrowotnej część firm może zmienić formę opodatkowania
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa