Jak księgować faktury za domowy prąd

Przedsiębiorca, który wykonuje działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, ma prawo zaliczyć do kosztów w odpowiedniej proporcji opłaty za energię elektryczną. Powinien je zaewidencjonować w kolumnie 13 pkpir.

Publikacja: 05.03.2018 05:00

Jak księgować faktury za domowy prąd

Foto: Adobe Stock

- Prowadzę firmę jednoosobową we własnym mieszkaniu. Wykonuję usługi biurowe. Zdarzenia gospodarcze ewidencjonuję w prowadzonej metodą kasową podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W tym samym mieszkaniu również mieszkam z rodziną. Płacę za prąd w zakładzie energetycznym, umowa jest zawarta na mojego męża. Do tej pory nie ujmowałam prądu w kosztach firmy, chociaż pracuję w domu. Chcę teraz zmienić umowę z zakładem energetycznym, tzn. zawrzeć ją na moją firmę. Czy mogę kwotę z tej faktury za prąd zaliczyć w koszty firmy w całości, czy może w jakiejś proporcji tak jak czynsz płacony za mieszkanie, który rozliczam w proporcji, zgodnie z deklaracją złożoną przeze mnie w urzędzie gminy (zadeklarowałam jaką część mieszkania wykorzystuję na działalność)? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama