Zarządzanie instrumentami finansowymi bez preferencji w VAT

Otrzymane przez bank wynagrodzenie z tytułu przechowywania aktywów funduszy w postaci zdematerializowanych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych, prowadzonych w ramach działalności powierniczej banku, jak również z tytułu obowiązków depozytariusza wynikających z ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, nie jest objęte zwolnieniem z VAT.

Publikacja: 08.01.2018 04:40

Zarządzanie instrumentami finansowymi bez preferencji w VAT

Foto: Fotolia

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 października 2017 r. (I FSK 1911/15).

Skarżący prowadzi działalność gospodarczą (bank), w ramach której zawiera umowy z funduszami inwestycyjnymi, otwiera i prowadzi rachunki papierów wartościowych. Wnioskodawca rozlicza transakcje kupna i sprzedaży papierów wartościowych i uczestniczy w realizacji dyspozycji funduszy dotyczących obrotu papierami wartościowymi. Pozostałe czynności wykonywane przez skarżącego to obowiązki wynikające z ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 870 ze zm., dalej u.o.f.f.e.). Na tym tle powstała wątpliwość, czy usługi świadczone przez niego korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 i 41 ustawy o VAT. Zdaniem skarżącego, wszystkie wykonywane przez niego usługi korzystają ze zwolnienia z VAT na podstawie odpowiednich przepisów.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama